Kiedy dopłaty do nawozów zostaną wypłacone rolnikom?

Kiedy dopłaty do nawozów zostaną wypłacone? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Do kwestii wypłaty pomocy przewidzianej do zakupu nawozów odniósł się wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk – co powiedział?

Podczas III Krajowych Dni Pola wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poruszył temat dopłat do nawozów dla rolników. Przypominamy, że nabór wniosków o dofinansowanie do zakupów nawozów zakończył się 31 maja 2022 r. Gospodarze zastanawiają się kiedy dopłaty do nawozów zostaną im wypłacone?

Czytaj również: Aktualne ceny zbóż w kwietniu 2022 r. – pszenica, pszenżyto, żyto

Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – minister informuje

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że ceny nawozów wzrosły nawet 2-3 krotnie. Jak przypomniał:

Rząd PiS wyszedł z niespotykaną pomocą i przeznaczył 4 mld zł na dopłaty do nawozów. Teraz trwa rozpatrywanie wniosków i mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni nastąpi wypłata tych środków.

Minister rolnictwa zapewnił więc, że pieniądze w ramach dopłat do nawozów trafią do rolników w ciągu najbliższych kilku tygodni. Nie podał jednak dokładnej daty, więc redakcja agroFakt.pl wysłała do MRiRW zapytanie w tej sprawie, jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Henryk Kowalczyk podkreślił również, że ma nadzieję, iż dopłaty do zakupu nawozów skłoniły gospodarzy, aby nie rezygnowali z nawożenia. Dzisiaj jest bowiem szczególnie ważne, aby plony jakie zostaną osiągnięte w tym roku nie były mniejsze od tych z lat poprzednich w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata.

Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – ile wyniesie wsparcie?

Dofinansowanie przysługuje do nawozów innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Na jakie stawki pomocy mogą liczyć gospodarze? Zgodnie z przepisami kwota dofinansowania nie może przekroczyć:

-Iloczynu powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy wynoszą:

 • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk,
 • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia;
dopłaty do zakupu nawozów 2022 (1)

Sprawdzamy, kiedy wypłacane będą dopłaty do zakupu nawozów 2022

fot. Adobe Stock

– Iloczynu liczby ton nawozów mineralnych i różnicy średniej ceny za tonę nawozów i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego.

Termin składania wniosków upłynął 31 maja 2022r. Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Przeczytaj również: Ubezpieczenia upraw z dopłatami – opłacane z dopłat bezpośrednich?

Źródło: PR24, PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 245

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Oooooo pisze:

  Pytając się w ARiMR ponoć tak jest w rozporządzeniu że decyzja ma być do 15 lipca a ponieniadze od października.

 2. Avatar Arek pisze:

  W kółko piszecie to samo nic z tego artykułu nie wynika ile dostaniemy za nawozy zobaczymy jak dostaniemy a kiedy to też sami zobaczymy żadnego konkretnego terminu nie podajecie

 3. Avatar Dolnośląski Rolnik pisze:

  Czyli tak naprawdę nic dalej z tego i to zamieszanie z tymi dopłatami to tylko mydlenie oczu…