Kiedy i na jakich zasadach ruszy szacowanie strat po powodzi?

Woda powodziowa na zalanych terenach powoli opada, odsłaniając ogrom zniszczeń w miastach, na wsiach oraz na polach należących do rolników. Wiadomo już, jaka powierzchnia gruntów znalazła się pod wodą w wyniku powodzi. Stąd też MRiRW podało, kiedy rozpocznie się i jak będzie wyglądać szacowanie strat po powodzi oraz na jakie wsparcie finansowe producenci mogą obecnie liczyć. 

Szacowanie szkód po powodzi to kolejny punkt do zrealizowania przez instytucje rolnicze. Z racji tego, że woda powodziowa na pierwszych zalanych terenach zaczyna już opadać, MRiRW przedstawiło działania do zrealizowania w ramach liczenia strat po powodzi. To właśnie od oszacowania strat po powodzi zależy, jaką pomoc finansową otrzymają poszkodowani rolnicy.

Reklama

Szacowanie strat po powodzi – już 68 tys. ha zalanych

Na zalanych terenach woda powodziowa opada, odsłaniając ogrom zniszczeń. Powódź nie oszczędziła także pól uprawnych, również tych, na których nie było jeszcze zasiewów. ARiMR wspólnie z IMGW-PIB na podstawie map satelitarnych ustaliła już powierzchnię gruntów zalaną w wyniku powodzi. Stąd też, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szacowanie strat po powodzi wkrótce rozpocznie się.

Dokładniejsze dane dotyczące powierzchni zalanych pól i upraw przekazał wiceminister Adam Nowak:

To jest 68 tysięcy ha łącznie na całym terenie Polski, z czego około 25 tysięcy ha to są tereny z produkcją roślinną, gdzie będą potrzebne rekompensaty. Jest to głównie produkcja kukurydzy, przede wszystkim na ziarno. To dotyczy również soi, ziemniaków i buraka cukrowego oraz nowych zasiewów rzepaku.

Oprócz pól, szacowaniu będą również podlegać budynki, maszyny, magazyny ze zbożem, a także środki do produkcji.

Kiedy rozpocznie się szacowanie szkód?

Minister rolnictwa, Czesław Siekierski wystąpił już do wojewodów z prośbą o powołanie komisji klęskowych, które będą szacować straty. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, komisje klęskowe zapewne niebawem wyruszą w teren. Wcześniej jednak poszkodowani rolnicy powinni zgłosić się do gmin, aby szacowanie strat po powodzi mogło odbyć się w ich gospodarstwach.

Izba Rolnicza w Opolu przypomina również rolnikom o konieczności posiadania dokumentacji fotograficznej zalanych upraw i nieruchomości. Będzie ona potrzebna na późniejszym etapie, do trwających procedur odszkodowawczych oraz dla firm ubezpieczeniowych. Rolnicy mogą również wstępnie oszacować szkody w swoich gospodarstwach i przekazać je do izb rolniczych.

Szacowanie strat po powodzi – kiedy wypłacane będą rekompensaty?

Szacowanie strat po powodzi niebawem rozpocznie się. Po uzyskaniu danych o wielkości strat w gospodarstwach, ARiMR rozpocznie wypłatę rekompensat dla poszkodowanych rolników. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że pomoc finansowa dla poszkodowanych rolników przez powódź 2024 rozpocznie się możliwie jak najszybciej. Z uproszczeniem procedur, tak aby producenci mogli przywrócić potencjał produkcyjny w swoich gospodarstwach.

Zadbamy o to, aby proces szacowania szkód przebiegał sprawnie, tak aby rolnicy szybko otrzymali pomoc finansową — dodał Czesław Siekierski.

Resort rolnictwa będzie również prowadzić negocjacje na szczeblu unijnym, aby rolnicy mogli otrzymać także rekompensaty z rezerwy rolnej, pochodzące z budżetu unijnego.

Źródło: www.gov.pl; www.izbarolnicza.opole.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *