Kiedy rolnik nie otrzyma płatności w ramach ekoschematów?

Płatności w ramach ekoschematów rolnik otrzyma wtedy, kiedy zrealizuje dodatkowe praktyki korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Jednakże są przypadki, w których ekoschematy nie będą przysługiwać. Co to za sytuacje?

Płatności w ramach ekoschematów są wsparciem, które wykracza poza podstawowe wymogi określone w warunkowości. Szczegółowe warunki ich przyznawania znalazły się w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jakie działanie obejmą ekoschematy?

Płatności w ramach ekoschematów obejmują następujące płatności do:

 • obszarów z roślinami miododajnymi,
 • rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi,
 • integrowanej produkcji roślin,
 • biologicznej ochrony upraw,
 • retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych

Kiedy rolnik nie dostanie płatności w ramach ekoschematów?

Jednakże wg projektu rozporządzenia* są sytuacje, w jakich rolnik nie dostanie płatności w ramach ekoschematów.

 • Po pierwsze nie przyznaje się płatności wtedy, kiedy w tym samym roku i na tej samej powierzchni realizuje on jednocześnie zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne PROW albo zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.
 • Nie dostanie także wtedy, kiedy ubiega się o pierwszą płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy dotyczących płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych.

Czym są działania rolno-środowiskowo-klimatyczne?

Działania te, realizowane w ramach PROW 2014–2020 są kontynuacją Programu rolno-środowiskowego PROW 2007–2013. Te działania rolno-środowiskowo-klimatyczne mają na celu promowanie praktyk, które przyczyniają się do zrównoważonego gospodarowania gruntami. Ponadto ich zadaniem jest ochrona zagrożonych zasobów genetycznych roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich. Poza tym ochrona cennych siedlisk przyrodniczych, zagrożonych gatunków ptaków i różnorodności krajobrazu.

Rolnik, który podejmuje takie działania, deklarował ich realizację przez 5 lat w zależności od wymogów określonych w danych pakietach czy wariantach. Od 2021 r. nowe zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Pakietu 2., Pakietu 3., Pakietu 6. i Pakietu 7. podejmuje się na okres 2 lat. Z kolei od 2022 r. w ramach Pakietu 8. i Pakietu 9. — na okres 1 roku. W związku z tym, że działania rolno-środowiskowo-klimatyczne również mają na celu ochronę klimatu, to płatności w ramach ekoschematów duplikowałyby to wsparcie.

*Projekt — Rozporządzenie MRiRW z dnia… 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027

Czytaj również: Czy jaja z Ukrainy będą kontrolowane?

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 43

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Mieczysław pisze:

  Ciągłe obietnice o wyższych dopłatatach to papierowy zapis .
  W rzeczywistości to tylko większe wymogi kombinacje jak nie dać pieniędzy i nikt nie bierze pod uwagę ciągle wzrastających kosztów produkcji od lat dopłaty są ok jednego tysiąca a nowe ok 700 zł plus 300 zł za eko schematy ok trzysta zł których bez hodowli nie da się wykonać