Po co w kombajnie syfon z wodą sodową?

Pożary podczas żniw nie są niczym niespotykanym. Podczas prac na polu zapalić się może w kombajnie praktycznie wszystko. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo na wiele sposobów. Gaśnica to podstawa, ale są też inne sposoby, by zdusić pożar w zarodku.

Co najmniej 1 gaśnica to element wyposażenia kombajnu, bez którego nie można nawet myśleć o wyjeździe do prac polowych. Maszyna pracująca na wysokich obrotach, ocierające się o siebie elementy oraz bardzo duże zapylenie to wręcz doskonałe warunki do powstania pożaru. Jeśli dodamy do tego wysokie temperatury, wystarczy chwila, by z niewielkiej iskry powstał duży pożar. Bardzo często taka jedna iskra powoduje nie tylko całkowite spłonięcie kombajnu, ale też spore straty na polu – pożar bardzo łatwo przenosi się na zboża.

woda sodowa w kombajnie

Staroświecki syfon na wodę sodową większość polskich gospodarzy najprawdopodobniej wciąż gdzieś ma.

Pożaru, co prawda, nie da się uniknąć ani wyeliminować jego ryzyka do zera, można natomiast zdusić ogień w zarodku. Dlatego bardzo ważna jest czujność i obserwacja urządzenia podczas pracy. Warto też zadbać o to, by tlący się ogień zgasić jak najszybciej, zanim zajmie większą powierzchnię kombajnu. W tym celu przydać się może… syfon z wodą sodową.

– Od kilku lat przed każdym wyjazdem w pole pakuję do kombajnu syfon z wodą sodową. Już kilka razy dzięki niemu udało mi się zgasić pożar w zarodku, a przy tym nie spowodowało to praktycznie żadnej obsuwy, jeśli chodzi o prace polowe – mówi pan Paweł, rolnik z okolic Bartoszyc. Mocny strumień wody z syfonu szybko gasi tlący się ogień, a przy tym nie zalewa wszystkiego tak, jak gaśnica. Gdybym do niewielkiej iskierki używał gaśnicy, musiałbym później sporo czasu spędzić na czyszczeniu wszystkiego z piany.

 

Zobacz koniecznie: Kombajn przed żniwami: gaśnica musi być!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *