Konie i woły w gospodarstwach

Konie i woły w gospodarstwach

Zwierzęta są obecnie w naszych gospodarstwach częścią produkcji. Kiedyś jednak były także narzędziem produkcji.

Konie i woły przez tysiące lat były nieodłącznym elementem gospodarstw rolnych. Dziś pracujemy już za pomocą koni mechanicznych, ale nie sposób przejść obojętnie obok wkładu, jaki zwierzęta te na przestrzeni lat włożyły w polską wieś. 

Koń wydajny, ale drogi

Jak to wyglądało jeśli chodzi o wydajność? Przyjmuje się, że koń był trzykrotnie wydajniejszy od wołu. Niemniej był również trzy razy droższy w utrzymaniu. Toteż posiadacz konia w pewnym okresie mógł być uznawany za majętnego. Przeskok z wołu na konia możemy porównać do zmiany ciągnika – z wysłużonej „60-tki” na nowiutki salonowy sprzęt o wyższej mocy i na pełnej elektryce. Przez tysiące lat koń był jednak wykorzystywany głównie przez armię oraz w bogatych dworach jako środek pociągowy. Rolnictwo korzystało raczej z wołu.

Woły długo w rolnictwie

Konie zaczęły częściej pojawiać się w rolnictwie dopiero w XIX wieku. Jednak jeszcze w latach 70-tych XX wieku w wielu rejonach górskich można było spotkać zaprzęgi złożone z wołów – było to podyktowane względami praktycznymi. Wjazd wielu ówczesnych maszyn był niemożliwy na pochyłe tereny.

W wielu naszych gospodarstwach obok nowoczesnych maszyn gdzieś z boku stoją być może jeszcze stare urządzenia, które nasi dziadkowie „agregowali” do pracy zwierząt. Warto takie narzędzia pracy zachować – wszak to setki lat rolnictwa.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij