Koszenie prostsze niż myślisz!

Download PDF

Zarówno świeża, jak i wysuszona trawa jest składnikiem wielu mieszanek paszowych, a jej jakość wpływa na klasę i smak mleka. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na naturalny wypas.

Aby nie pozbawiać bydła tak naturalnego składnika pożywienia, bardzo istotne jest koszenie trawy i jej magazynowanie. 

Koszenie trawy – wyzwanie dla rolnika

Wbrew pozorom, koszenie trawy nie jest taką prostą sprawą, ponieważ jego prawidłowy przebieg bezpośrednio wpływa na zachowanie substancji odżywczych. Ugniecione i poszarpane źdźbła trawy szybko tracą swoje właściwości żywieniowe, co tylko pokazuje, jak istotne jest właściwe ścięcie trawy na paszę. Producenci kosiarek od dawna starają się rozwijać nowoczesne technologie koszenia. Znany irlandzki producent maszyn rolniczych – firma McHale, od lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów w tej kwestii.

koszenie trawy

Pro Glide R3100: napęd tylny

fot. McHale

Nowa seria kosiarek i nowe możliwości

Producent, obecny na rynku już od 30 lat, cieszy się dużym powodzeniem, a jego produkty są dostępne w ponad pięćdziesięciu krajach. Wieloletnie doświadczenie inżynierów wyspecjalizowanych w produkcji maszyn do zbioru siana, takich jak owijarki, prasy stało- i zmiennokomorowe, objęte stałym nadzorem jakości produkcji ISO 9001:2008, zaowocowało wprowadzeniem nowej serii kosiarek Pro Glide. W jej skład wchodzi kosiarka czołowa Pro Glide F3100 oraz kosiarka tylna Pro Glide R3100.

Cechy innowacyjnej technologii

Palcowe spulchniacze w kosiarce

Zespół palcowych spulchniaczy

fot. McHale

Obie kosiarki, zbudowane na ramię, zostały zaprojektowane tak, aby umieścić środek ciężkości maszyny jak najbliżej ciągnika. Takie rozwiązanie ułatwia prowadzenie, doskonale wpływa na stabilność oraz na żywotność kosiarki.

Właśnie dzięki stabilności konstrukcji, połączonej z precyzją prowadzenia aparatu tnącego oraz dzięki unikalnemu, opracowanemu przez McHale, systemowi kopiowania terenu, kosiarki ProGlide tak świetnie dostosowują się do zmian podłoża i ułatwiają koszenie trawy. To wszystko pozwala na prowadzenie precyzyjnego cięcia trawy, którego skuteczność i perfekcja jest powodem zazdrości konkurencji.

Cechą wspólną tych maszyn, poza doskonałą konstrukcją, jest napęd z wałka odbioru o mocy 1000 obr./min, sterowanie  hydrauliczne oraz zespół palcowych spulchniaczy operujących na całej szerokości roboczej zespołu koszącego.

Trójwymiarowe kopiowanie podłoża — to nie science fiction!

Kosiarka tylna Pro Glide R3100 posiada unikatowe, opatentowane rozwiązanie firmy McHale , którego konstrukcja pozwala na precyzyjne trójwymiarowe kopiowanie podłoża, dostosowując kosiarkę do zmian ukształtowania terenu. Rozwiązanie to sprawia, że kosiarka porusza się w przód i tył w zakresie 12 stopni, a ruch poprzeczny może odbywać się w zakresie nawet 17 stopni ­– od prawej do lewej strony. Uwzględniając zmiany warunków podłoża bez obciążania listwy tnącej.

Ruch kosiarki w zakresie 12 stopni

Kosiarka porusza się w przód i tył w zakresie 12 stopni

fot. McHale

Ruch poprzeczny w zakresie 17 stopni

Ruch poprzeczny może odbywać się w zakresie nawet 17 stopni.

fot. McHale

Zastosowana tu technologia, chroniona patentem, pozwala na automatyczne dopasowywanie się przyrządu tnącego do podłoża, co w przypadku napotkania przeszkody zapobiega uruchomieniu się głównego zabezpieczenia kosiarki. Dzięki takim rozwiązaniom, można zwiększyć prędkość koszenia bez obawy o nagłe, awaryjne wyłączenie zespołu. Listwa tnąca kosiarki Pro Glide R3100 składa się z siedmiu dwuostrzowych dysków napędzanych przez wzmocnione koła zębate umieszczone w wypełnionej olejem listwie tnącej.

Koła zębate w listwie tnącej

Koła zębate umieszczone w wypełnionej olejem listwie tnącej.

fot. McHale

Precyzyjne cięcie źdźbła – od teraz to możliwe

Regeneracja obrotów spulchniacza

Łatwa regulacja obrotów spulchniacza

fot. McHale

Rozwiązanie to bardzo przedłuża żywotność zespołu i przyczynia się do jej cichej pracy. Każdy z siedmiu dysków posiada po dwa ostrza o długości 110 mm, wirujące z prędkością obrotową 3200 obr/min., co pozwala na precyzyjne cięcie źdźbła i liści bez obaw o jej poszarpanie i zniszczenie struktury.

Szerokość koszenia zespołu siedmiu dysków to 3 metry, a szerokość pokosu wynosi od 1,3 do 2,3 metra. Wysokość koszenia możemy ustawiać od 25 do 75 mm. Każda z kosiarek serii Pro Glide jest wyposażona w wirujący wał spulchniacza, którego stalowe palce mają za zadanie przyspieszyć schnięcie pokosu, zmniejszając przez to jego narażenie na warunki pogodowe.

Czysty pokos i wysoka wydajność

Zawieszenie kosiarki McHale

Zawieszenie kosiarki F3100

fot. McHale

Prędkość obrotów spulchniacza możemy regulować w zakresie od 700 do 1000 obr./min za pomocą łatwo dostępnej dźwigni, a sama intensywność spulchniania jest regulowana aż w sześciu zakresach. Mimo tak zaawansowanej technologii obsługa kosiarek jest bardzo prosta i intuicyjna. Analogicznie zbudowana kosiarka czołowa McHale Pro Glide F3100 jest wyposażona w takie samo doskonałe rozwiązanie z zestawem dysków listwy koszącej oraz w wał spulchniacza.

Montowana na przednim TUZ-ie F3100 zbudowana jest na rurowej ramie wyposażonej w opatentowane, zintegrowane zawieszenie gwarantujące perfekcyjną zdolność kopiowania terenu. Stały nacisk na podłoże z automatyczną, samoczynną regulacją listwy tnącej zapewni nam równomierny i czysty pokos oraz wysoką wydajność.

Stały nacisk na podłoże z automatyczną, samoczynną regulacją listwy tnącej.

fot. McHale

Swoboda i precyzja koszenia

Zakres ruchu poprzecznego całego zespołu tnącego to 17 stopni, a pionowy zakres roboczy unoszenia to 500 mm. Dzięki tak niezależnej automatyce koszenia, możliwe jest swobodne koszenie trawy na nierównych połaciach terenu bez obawy o uszkodzenie zespołu.

Listwa tnąca optymalnie przystosowuje się do nachylenia pola, precyzyjnie utrzymując zadaną wysokość koszenia. Zaś dzięki kompensatorowi sprężynowemu, który jest unikalną konstrukcją McHale, zapewniony jest stały nacisk listwy tnącej na podłoże.

Jak oszczędzić pracę ciągnika?

Doskonałe wyważenie całości zespołu przedniej kosiarki Pro Glide

Kompresor firmy McHale

Kompresor sprężynowy, jako unikalna część konstrukcji McHale.

fot. McHale

F3100 jest wynikiem maksymalnego zbliżenia środka ciężkości do ciągnika, co nie obciąża przedniego TUZ-a oraz zawieszenia, a jednocześnie pozwala na swobodne poruszanie się kosiarki nad terenem koszenia. Obserwując pracującą kosiarkę, można odnieść wrażenie, że Pro Glide F3100 lekko unosi się nad ziemią.

Jej ciężar to jedynie 1250 kg, a parametry koszenia są takie same jak w przypadku kosiarki tylnej Pro Glide R3100. Wskazuje to na unifikację budowy i co się z tym wiąże – łatwość serwisowania i codziennej obsługi. Wydajność koszenia obu kosiarek to 3,5 ha/h.

Pro Glide R3100 złożony w pozycji transportowej.

fot. McHale

Niewielki pobór mocy na poziomie 80 KM oraz wyposażenie każdej z nich w jedno wolnoprzepływowe złącze hydrauliczne o ciśnieniu roboczym 160 bar, umożliwia łączenie obu w zestaw koszący o ogromnym zasięgu. Takie połączenie obu kosiarek znacząco wpływa na wydajność i oszczędność pracy ciągnika, czego oczekują od sprzętu użytkownicy, a co daje im zastosowanie maszyn firmy McHale.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o