Kujawsko-pomorskie: rzepak zbierany pełną parą

Download PDF

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego intensywnie zbierają rzepak. Gotowy do żniw był on już kilka dni temu, jednak przelotne deszcze opóźniały termin wyjazdu w pola. Tegoroczne zbiory nie będą jednak satysfakcjonujące.

Rzepak w całej Polsce nie ma się w tym sezonie zbyt dobrze. Na Kujawach mocno we znaki dały się wymrożenia, które sprawiły, że część upraw trzeba było zaorać i obsiać ponownie. Na wysokość zbiorów nie wpływa też obecna pogoda. Przed długi czas było sucho, a deszcze przyszły dosłownie tuż przed żniwami, przez co znacznie spadła jakość ziarna.

Przewiduję plon z hektara na poziomie 2 ton. To 2 razy mniej w porównaniu do ubiegłorocznych zbiorów!

Tomasz Wolski, rolnik spod Inowrocławia

– Rzepak jest zdecydowanie słabszy niż w ubiegłym roku – mówi Tomasz Wolski, rolnik spod Inowrocławia. – Po zimie rzadsza była obsada, a pogoda wiosną i latem sprzyjała szkodnikom. Na moim polu mocno we znaki dała się śmietka kapuściana. Ostatnio padające deszcze spowodowały też wtórne zachwaszczenie na polu, przez co ziarno będzie mocno zanieczyszczone. Przewiduję plon z hektara na poziomie 2 ton. To 2 razy mniej w porównaniu do ubiegłorocznych zbiorów!

Zbiór na poziomie 2 t/ha i tak nie jest najgorszy. Na niektórych plantacjach rzepaku zbiory kształtują się na poziomie 0,5 t/ha. Na takiej ilości rzepaku raczej trudno będzie zarobić i odzyskać choćby zwrot poniesionych kosztów produkcji. Cena w skupach w woj. kujawsko-pomorskim za tonę rzepaku utrzymuje się na poziomie 16001610 zł.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o