Kukurydza – na razie opóźniona
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/641288-kukurydza/

Ze względu na chłodną 2 połowę kwietnia kukurydza jest opóźniona. Kiedy można spodziewać się wschodów?

Na północy Polski trwają siewy kukurydzy. Sytuacja klimatyczna i preferencje rolników tak się zmieniły, że nawet nad samym morzem uprawia się kukurydzę.

I to kukurydzę na ziarno! powiedział nam Ryszard Karaś, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Kiedyś takich odmian nie było, a teraz odmiany o krótkim okresie FAO dają nawet przyzwoite plony na terenach nad samym morzem.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego dopiero trwa siew kukurydzy.

Kiedyś takich odmian nie było, a teraz odmiany o krótkim okresie FAO dają nawet przyzwoite plony na terenach nad samym morzem.

Ryszard Karaś, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Oceniamy, że wysiano ok. 20–25% planowanego areału – mówi Ryszard Karaś. – Winna jest, oczywiście, pogoda, bo fenologicznie to jeszcze nie czas na siew kukurydzy. Cieszymy się, że temperatura rośnie, martwi nas tylko brak deszczy. Słyszymy, że w Polsce pada, a u nas na razie nie. Ale zboża jare dość dobrze powschodziły, to jesteśmy i dobrej myśli jeśli chodzi o kukurydzę.

Także w centrum Polski siewy kukurydzy trwają.

Mówi się, że jak kwitnie mniszek, to trzeba siać kukurydzę powiedziała nam Ewa Szewczyk, specjalista z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Na naszym terenie właśnie kwitną mlecze, więc nic dziwnego, że siewy trwają.

Na południu Polski kukurydza też jest opóźniona. Choć tu, w większości, jest już wysiana.

Na południu Polski kukurydza też jest opóźniona. Choć tu, w większości, jest już wysiana.

Myślę, że w prawie 100% mówi Dorota Paczkowska, specjalistka z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Na naszym terenie gospodarstwa są rozdrobione, ale kukurydzy sieje się sporo. Przeważnie na ziarno, także na nasiona, na kiszonkę stosunkowo najmniej, choć jest tu dużo hodowców bydła. W tej chwili trwają u nas ostatnie dosiewy kukurydzy, ale w większości jest posiana.

Jednak o wschodach na razie jeszcze nie ma mowy. Powód ten sam – pogoda.

Dopiero od kilku dni jest ciepło, choć brakuje wilgoci, a kukurydza lubi jedno i drugie dodaje pani Dorota. Kiedy będą wschody? to zależy przede wszystkim od pogody. Jeśli ciepło się utrzyma, to może na koniec przyszłego tygodnia. Kukurydza jest opóźniona, ale przy korzystnej pogodzie powinna nadgonić te kilkanaście dni.

Z forum

Powiązany temat:

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?
bobienko
No tu suszy nie ma bo na zimę zgrane,obok na wiosnę to schoty i jak nożem odciął.później wstawię zdjęcie to będzie widać rożnicę
zobacz więcej »
soltys48
Ale zapewne w ziemi jest sporo wilgoci
zobacz więcej »
bobienko
9 godzin temu, soltys48 napisał: ładna , jady w tym czasie jak dużo wody dostała?Deszczomiera nie mam ale tak na oko około 20 litrów w dwóch drożdżach,ra...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019