Kukurydza – na razie opóźniona

Ze względu na chłodną 2 połowę kwietnia kukurydza jest opóźniona. Kiedy można spodziewać się wschodów?

Na północy Polski trwają siewy kukurydzy. Sytuacja klimatyczna i preferencje rolników tak się zmieniły, że nawet nad samym morzem uprawia się kukurydzę.

I to kukurydzę na ziarno! powiedział nam Ryszard Karaś, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Kiedyś takich odmian nie było, a teraz odmiany o krótkim okresie FAO dają nawet przyzwoite plony na terenach nad samym morzem.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego dopiero trwa siew kukurydzy.

Kiedyś takich odmian nie było, a teraz odmiany o krótkim okresie FAO dają nawet przyzwoite plony na terenach nad samym morzem.

Ryszard Karaś, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Oceniamy, że wysiano ok. 20–25% planowanego areału – mówi Ryszard Karaś. – Winna jest, oczywiście, pogoda, bo fenologicznie to jeszcze nie czas na siew kukurydzy. Cieszymy się, że temperatura rośnie, martwi nas tylko brak deszczy. Słyszymy, że w Polsce pada, a u nas na razie nie. Ale zboża jare dość dobrze powschodziły, to jesteśmy i dobrej myśli jeśli chodzi o kukurydzę.

Także w centrum Polski siewy kukurydzy trwają.

Mówi się, że jak kwitnie mniszek, to trzeba siać kukurydzę powiedziała nam Ewa Szewczyk, specjalista z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Na naszym terenie właśnie kwitną mlecze, więc nic dziwnego, że siewy trwają.

Na południu Polski kukurydza też jest opóźniona. Choć tu, w większości, jest już wysiana.

Na południu Polski kukurydza też jest opóźniona. Choć tu, w większości, jest już wysiana.

Myślę, że w prawie 100% mówi Dorota Paczkowska, specjalistka z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Na naszym terenie gospodarstwa są rozdrobione, ale kukurydzy sieje się sporo. Przeważnie na ziarno, także na nasiona, na kiszonkę stosunkowo najmniej, choć jest tu dużo hodowców bydła. W tej chwili trwają u nas ostatnie dosiewy kukurydzy, ale w większości jest posiana.

Jednak o wschodach na razie jeszcze nie ma mowy. Powód ten sam – pogoda.

Dopiero od kilku dni jest ciepło, choć brakuje wilgoci, a kukurydza lubi jedno i drugie dodaje pani Dorota. Kiedy będą wschody? to zależy przede wszystkim od pogody. Jeśli ciepło się utrzyma, to może na koniec przyszłego tygodnia. Kukurydza jest opóźniona, ale przy korzystnej pogodzie powinna nadgonić te kilkanaście dni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Ksawery
Galery kiedyś miałem to ciężko wchodziła jak zimno ale potem jak zrobiło się ciepło to piękna była zobacz więcej »
krzysztofz14
Kupiłem galery i posiałem w domu kilka szt w doniczce oraz drugą z masa i niestety ta z euralis nie wschodzi i teraz nie wiem co z tym robić.coś tam pęcznieje nasionko ale tak ja... zobacz więcej »
QuQurydza
Zachód Polski cały czas pada. A tak wyglada kukurydza w Ameryce Południowej. Dramatu ciąg dalszy.     zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *