Kuna domowa na poddaszu? Rozwiąż ten problem z firmą Pomelac

Kuny to drapieżniki z rodziny łasicowatych. Jak większość zwierząt próbują znaleźć bezpieczne miejsce, w którym mogłyby się osiedlić, schronić przed niskimi temperaturami i wychować młode. W tym celu kuna dość często szuka schronienia na poddaszach naszych domów. A to może się wiązać z uciążliwym hałasem, zapachem, ale i zniszczeniami. 

Kuny dzięki smukłej budowie ciała bezproblemowo wspinają się po pionowych ścianach czy elementach konstrukcyjnych. Wybierają małe szczeliny i otwory w murach, by dostać się do budynku, założyć gniazdo i spłodzić młode. Ich obecność w gospodarstwie domowym to nie tylko nieprzyjemne odgłosy, które nie dają nam spać po nocach, lecz także straty ekonomiczne. Na szczęście rozwiązanie problemu z kunami wcale nie musi oznaczać dużych kosztów. Warto w tym wypadku zainteresować się sposobami opracowanymi przez firmę Pomelac.

Kuna w budynku i konsekwencje dla mieszkańców

O zmroku kuna opuszcza swoją kryjówkę, by udać się na polowanie, po czym przynosi zdobycz ze swoich nocnych wędrówek. Przytaszczone zwłoki, podobnie jak ekskrementy drapieżnika, wiążą się ze znacznym zanieczyszczeniem pomieszczeń. Jeśli kuna zostaje w domu, wykorzystuje jedno miejsce na toaletę, a resztę pozostawia czystą. Jej obecność po pewnym czasie rozpoznaje się w związku z tym po przykrym zapachu kału i rozkładającego się materiału zwierzęcego. Z czasem nagromadzenie odchodów, moczu i resztek pożywienia powoduje, że zapach staje się bardzo uciążliwy. Prowadzi to do poważnego ograniczenia jakości życia.
Ponadto przynoszony łup przyciąga czerwie, muchy i inne szkodniki. Jednocześnie w odchodach, które kuna zostawia na strychu, gromadzą się patogeny, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Do tego wszystkiego dochodzi również hałas powodowany przez kuny. Wynika on z gryzienia przedmiotów i materiału izolacyjnego, przez co nie można spać spokojnie. Bytowanie kuny na naszym poddaszu wiąże się więc z obciążeniem psychicznym i zdrowotnym mieszkańców domu.

odstraszacze kun

Kuny dzięki smukłej budowie ciała bezproblemowo wspinają się po pionowych ścianach czy elementach konstrukcyjnych.

fot. Pixabay.com

Kuna w Twoim domu

Kuny są w zasadzie samotnikami – wyznaczają i bronią swojego terenu na jego zewnętrznych granicach. Jeśli już ten drapieżnik znalazł się na strychu, to ten teren należy do niego. Zimą kuna poszukuje miejsc, gdzie przebywa człowiek, ponieważ tam znajduje pożywienie, które pomaga jej przeżyć tę niekorzystną porę roku. Często więc przeszukuje i plądruje przydomowe śmietniki. Oprócz tego pożywieniem kun mogą stać się kury i ich jaja.

Kuna w Twoim ogrodzie

Kuny domowe są naturalnym wrogiem szczurów, myszy i innych gryzoni. Dzięki temu przyczyniają się do zmniejszenia liczebności tych szkodników. Jednakże jeśli te małe drapieżniki regularnie przebywają na naszej posesji, stają się problematyczne. Odchody, które gromadzą się w związku z tym w ogrodzie, są siedliskiem zarazków, a te mogą przyczyniać się do zanieczyszczania gleby.
Kał kuny można rozpoznać po zwiniętym kształcie i dużej zawartości ziaren jagód.

Drogie uszkodzenia domu

Uszkodzenia spowodowane przez kunę na dachu mogą być groźne zarówno dla ludzi, jak i sprzętów znajdujących się wewnątrz. Zwierzęta te mają bowiem tendencję do budowania całych systemów tunelowych w izolacji dachu i niszczenia podkładów. Związane z tym tworzenie się mostków termicznych prowadzi do wzrostu kosztów ogrzewania, a w słabo ogrzewanych pomieszczeniach – do występowania pleśni.
Dodatkowo omawiane drapieżniki lubią gryźć linie energetyczne, co powoduje kosztowne uszkodzenia systemów elektrycznych. Na domiar złego tworzone przez nie otwory umożliwiają przedostawanie się wody do domu z zewnątrz poprzez przesunięte dachówki.
Ostatecznie uszkodzenia domu mogą pociągnąć za sobą nawet kilkanaście tysięcy złotych strat. Gdy więc tylko stwierdzimy, że na naszej posesji zadomowiła się kuna, należy jak najszybciej podjąć działania w celu jej przepłoszenia. Warto również wspomnieć o ubezpieczeniu domu, ponieważ większość polis mienia pokrywa koszty tego typu zniszczeń, jeśli zostały one wskazane przy zawieraniu umowy.

zestaw na kuny

Zestaw rynnowy firmy Pomelac przeciw kunom

fot. Pomelac

Nie czekaj! Zamontuj zestaw rynnowy firmy Pomelac przeciw kunom

Jeśli borykaliśmy się już kiedyś z uciążliwym lokatorem, jakim jest kuna domowa, lub spodziewamy się go na swoim terenie, warto zabezpieczyć dom przy użyciu specjalnego zestawu od firmy Pomelac.
Elektryzator oraz osprzęt można łatwo zamontować na rynnach i rurach odprowadzających wodę opadową, dzięki czemu urządzenie zabezpieczy budynek przed wspinaniem się kun na dach. Szkodnik po kontakcie z odgrodzeniem rynnowym zamyka obwód elektryczny i jest rażony impulsem o sile 2,4 J. Kuna po takim kontakcie trochę odczeka przed próbą kolejnego wejścia do naszego budynku albo całkowicie z tego zrezygnuje.
Zestaw jest przygotowany do standardowych domów z dachem w kształcie koperty, a zatem do ułożenia z 4 rynnami spustowymi. Oczywiście możemy dowolnie konfigurować zestaw w zależności od naszych potrzeb. Podczas montażu należy jednak pamiętać, aby prowadzić linkę zarówno w uchwytach izolatorów, jak i na ich stalowych trzpieniach. Przewodnik musi być przy tym odpowiednio naciągnięty, aby nie dotykał drugiej linii, ponieważ są one dwoma przeciwnymi biegunami.
Warto nadmienić, że jeśli w pobliżu domu znajdują się drzewa, z których kuna może zeskakiwać na dach, również trzeba je zabezpieczyć dodatkową opaską z przewodników pod napięciem.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *