Limity na paliwo dla rolników – zmiany. Sprawdź!

Zwiększone zainteresowanie tankowaniem paliwa spowodowało, że pojawiły się limity na paliwo również dla rolników. Te ograniczenia były jednak krzywdzące dla gospodarzy, dlatego PKN Orlen wprowadziło nowe limity obowiązujące z dniem 8 marca 2022 r.

Przypomnijmy, że z powodu walk toczonych na terytorium Ukrainy ceny paliwa znacząco podskoczyły do góry. Z jednej strony wpływ na to miały wyższe ceny baryłki ropy, z drugiej natomiast strony podwyżki cen tłumaczono zwiększonym zainteresowaniem kupnem paliwa w ostatnich dniach. W efekcie na stacjach benzynowych wprowadzono limity na paliwo do których musieli dostosować się również rolnicy. Ta decyzja nie była jednak korzystna dla producentów, dlatego PKN Orlen podało nowe limity na paliwo obowiązujące z dniem 8 marca 2022 r.

Nowe limity na paliwo dla rolników podane przez PKN Orlen

Dostęp do paliwa, a także możliwość zatankowania paliwa w dostatecznej ilości to dla rolników bardzo ważna sprawa. Szczególnie w obecnym czasie, który wiąże się z intensywnymi pracami polowymi. Dlatego też wprowadzone limity na paliwo w wysokości 50 l oleju napędowego, czy benzyny są zdecydowanie za małe.

Na co zwrócił uwagę również zarząd KRIR: – Nadmienić należy, że ustanowiony limit w stosunku do zużycia paliwa podczas pracy traktora wystarczy na godzinę pracę a zbliżają się prace polowe.

W związku z tym, jak podaje portal e-patrol.pl Biuro Rozwoju Sprzedaży Paliw PKN Orlen podało nowe limity na paliwo które wynoszą:

  • 50 l – w przypadku samochodu osobowego,
  • 100 l – w odniesieniu do samochodów dostawczych do 3,5 t,
  • 300 l – w przypadku maszyn rolniczych, budowlanych itp.,
  • 500 l – w odniesieniu do samochodów ciężarowych (TIR), a także autobusów.

Natomiast bez limitu paliwo mogą zatankować pojazdy służb mundurowych.

Akcyza za paliwo rolnicze 2022 – zwiększenie stawki

Samorząd rolniczy zaapelował o nowe limity na paliwo rolnicze. Oprócz tego, zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Premiera o możliwość zakupu oleju napędowego do kanistrów i beczek z przeznaczeniem na magazynowanie paliwa.

Ponadto, z powodu wysokich cen paliwa samorząd rolniczy zawnioskował o zwiększenie stawki zwrotu za paliwo rolnicze. Albo o zwiększenie limitu oleju napędowego do którego przysługują dopłaty do paliwa rolniczego.

Czytaj również: Modernizacja gospodarstw rolnych 2022 – wsparcie w dwóch obszarach

Źródło: e-patrol.pl; KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 110

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *