Magazynowe szkodniki rzepaku

Magazynowe szkodniki rzepaku

Nie tylko w magazynach zbożowych żerują stada insektów. Warto zwrócić uwagę na szkodniki rzepaku! Jakie?

Choć szkodniki magazynowe najbardziej dają się we znaki rolnikom przechowującym zboże, także zmagazynowany rzepak nie jest wolny od żerowania żarłocznych insektów. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie ziarno składowane jest w nieodpowiedni sposób.

Powszechnie żerującymi szkodnikami w magazynowanym rzepaku są roztocza. Te niewielkie pajęczaki są tak mikroskopijnej wielkości, że w zmagazynowanych nasionach mogą żerować przez dłuższy czas niezauważone. W magazynach, w których jest zbyt wilgotno, ich liczebność może przekroczyć nawet 10 tys. w 1 kg nasion. Obecność roztoczy najwcześniej można dosłownie wyczuć – składowane nasiona zaczynają nabierać specyficznego zapachu, który jest wyczuwalny od razu po wejściu do magazynu. Roztocza nie tylko żywią się nasionami, ale też grzybami, które mogą pojawiać się w najbardziej wilgotnych partiach rzepaku. Zarodniki tych grzybów mogą roznosić na powierzchni całego magazynu, przyczyniając się do powiększenia strat.

Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Kamil Kochański z KPODR

– Ograniczenie strat spowodowanych przez działalność roztoczy jest możliwe dzięki przestrzeganiu zasad prawidłowego przechowywania nasion rzepaku w magazynie – wyjaśnia Kamil Kochański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Ale roztocza to niejedyne szkodniki, którym wyjątkowo smakują nasiona rzepaku. Ich amatorami są też chrząszcze spichrzele, trojszyki, rozpłaszczyki, skórki zbożowe, a także gryzki. Te ostatnie szczególnie często można spotkać w zaniedbanych magazynach. Większość szkodników w magazynach rzepaku żeruje przede wszystkim na powierzchni składowanego surowca. Jest to związane z większą gęstością nasion oraz mniejszymi przestrzeniami pomiędzy nimi.

szkodniki rzepaku

Gryzki, inaczej zwane psotnikami bądź zakamarnikami.

Jeszcze do niedawna szkodniki w rzepaku nie były dla rolników większym problemem. Sytuacja zmieniła się, gdy wzrósł popyt na rzepak i coraz więcej rolników decyduje się na jego uprawę ze względu na opłacalność. Większe zbiory w wielu przypadkach oznaczają, że nasion rzepaku nie ma gdzie przechowywać. Wielu rolników składuje rzepak w nieprzystosowanych do tego celu magazynach na zboże lub prowizorycznie przygotowywanych do tego celu obiektach.

Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Kamil Kochański z KPODR

Co zrobić po stwierdzeniu obecności szkodników w magazynie rzepakowym? Oczywistą kwestią jest ich natychmiastowe zwalczanie. Zaniechanie w tym względzie będzie jedynie potęgowało straty.

– Jednym ze sposobów pozbycia się roztoczy oraz niektórych szkodników jest dosuszanie zbyt wilgotnego rzepaku – wyjaśnia ekspert. – Jest to jednak rozwiązanie, które zajmuje sporo czasu i sporo kosztuje, co znacznie podnosi koszty magazynowania. Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Podczas walki ze szkodnikami w magazynowanym rzepaku trzeba natomiast pamiętać, że zabronione jest stosowanie jakichkolwiek kontaktowych środków ochrony roślin. Pozostałości po ich rozkładzie mogą bowiem wnikać w głąb nasion i znajdować się w produkowanym z nich oleju.

 

Nie przegap: Szkodniki w magazynie: jak się ich ustrzec?

Z forum

Powiązany temat:

Robaki w ziarnie (wołki, rozkruszek)
WOJTUNIO
mam pytanie do użytkowników tego specyfiku  QUICKPHOS Pellets 56GE czy zadziała na strąkowca grochowego? niby na etykiecie jest. myślę żeby zaaplikować na świeżo skoszony groch na ...
zobacz więcej »
kufcio
Dobre efekty można uzyskać ekologicznie gazując CO2 technicznym, na 40ton w płaskiej pryźmie wystarcza mała butla od spawarki.    Pryzme przykrywasz folią a u dołu zostawiasz odkr...
zobacz więcej »
major_89
Z reguły nie nakrywa się bo i to nic nie da. Po zagazowaniu pryzmy swąd fosforowodoru czuć nawet po miesiącu tak więc magazyn taki powinien  zostać wyłączony z użytkowania na pewie...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Kiedy można stosować dawki dzielone środków ochrony roślin?

Zmieniono przepisy dotyczące ochrony roślin. Ponownie pojawia się więc kwestia dawek ŚOR. Kiedy można je dzielić?

21 kwietnia 2018

Zwalczanie mączniaka prawdziwego w jęczmieniu browarnym

Główne zagrożenie dla zdrowotności jęczmienia browarnego stanowi mączniak prawdziwy zbóż i traw. Przeczytaj o sposobach na jego zwalczanie!

18 kwietnia 2018

Zwalczanie chowacza podobnika w rzepaku

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez szkodniki. Jednym z nich jest chowacz podobnik. Dowiedz się, jak go zwalczać.

24 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij