Magazynowe szkodniki rzepaku

Nie tylko w magazynach zbożowych żerują stada insektów. Warto zwrócić uwagę na szkodniki rzepaku! Jakie?

Choć szkodniki magazynowe najbardziej dają się we znaki rolnikom przechowującym zboże, także zmagazynowany rzepak nie jest wolny od żerowania żarłocznych insektów. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie ziarno składowane jest w nieodpowiedni sposób.

Powszechnie żerującymi szkodnikami w magazynowanym rzepaku są roztocza. Te niewielkie pajęczaki są tak mikroskopijnej wielkości, że w zmagazynowanych nasionach mogą żerować przez dłuższy czas niezauważone. W magazynach, w których jest zbyt wilgotno, ich liczebność może przekroczyć nawet 10 tys. w 1 kg nasion. Obecność roztoczy najwcześniej można dosłownie wyczuć – składowane nasiona zaczynają nabierać specyficznego zapachu, który jest wyczuwalny od razu po wejściu do magazynu. Roztocza nie tylko żywią się nasionami, ale też grzybami, które mogą pojawiać się w najbardziej wilgotnych partiach rzepaku. Zarodniki tych grzybów mogą roznosić na powierzchni całego magazynu, przyczyniając się do powiększenia strat.

Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Kamil Kochański z KPODR

– Ograniczenie strat spowodowanych przez działalność roztoczy jest możliwe dzięki przestrzeganiu zasad prawidłowego przechowywania nasion rzepaku w magazynie – wyjaśnia Kamil Kochański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Ale roztocza to niejedyne szkodniki, którym wyjątkowo smakują nasiona rzepaku. Ich amatorami są też chrząszcze spichrzele, trojszyki, rozpłaszczyki, skórki zbożowe, a także gryzki. Te ostatnie szczególnie często można spotkać w zaniedbanych magazynach. Większość szkodników w magazynach rzepaku żeruje przede wszystkim na powierzchni składowanego surowca. Jest to związane z większą gęstością nasion oraz mniejszymi przestrzeniami pomiędzy nimi.

szkodniki rzepaku

Gryzki, inaczej zwane psotnikami bądź zakamarnikami.

Jeszcze do niedawna szkodniki w rzepaku nie były dla rolników większym problemem. Sytuacja zmieniła się, gdy wzrósł popyt na rzepak i coraz więcej rolników decyduje się na jego uprawę ze względu na opłacalność. Większe zbiory w wielu przypadkach oznaczają, że nasion rzepaku nie ma gdzie przechowywać. Wielu rolników składuje rzepak w nieprzystosowanych do tego celu magazynach na zboże lub prowizorycznie przygotowywanych do tego celu obiektach.

Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Kamil Kochański z KPODR

Co zrobić po stwierdzeniu obecności szkodników w magazynie rzepakowym? Oczywistą kwestią jest ich natychmiastowe zwalczanie. Zaniechanie w tym względzie będzie jedynie potęgowało straty.

– Jednym ze sposobów pozbycia się roztoczy oraz niektórych szkodników jest dosuszanie zbyt wilgotnego rzepaku – wyjaśnia ekspert. – Jest to jednak rozwiązanie, które zajmuje sporo czasu i sporo kosztuje, co znacznie podnosi koszty magazynowania. Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Podczas walki ze szkodnikami w magazynowanym rzepaku trzeba natomiast pamiętać, że zabronione jest stosowanie jakichkolwiek kontaktowych środków ochrony roślin. Pozostałości po ich rozkładzie mogą bowiem wnikać w głąb nasion i znajdować się w produkowanym z nich oleju.

 

Nie przegap: Szkodniki w magazynie: jak się ich ustrzec?

Z forum

Powiązany temat:

Robaki w ziarnie (wołki, rozkruszek)
kufcio 01 luty 2017 - 09:02
Dobre efekty można uzyskać ekologicznie gazując CO2 technicznym, na 40ton w płaskiej pryźmie wystarcza mała butla od spawarki.    Pryzme przykrywasz folią a u dołu zostaw...
zobacz więcej »
major_89 31 październik 2016 - 08:39
Z reguły nie nakrywa się bo i to nic nie da. Po zagazowaniu pryzmy swąd fosforowodoru czuć nawet po miesiącu tak więc magazyn taki powinien  zostać wyłączony z użytkowania na ...
zobacz więcej »
qba333 25 październik 2016 - 14:16
to na pryzmie jesli zboze lezy to jak wloze te tabletki na ok50-70cm to przykrywac to trzeba folia?? dodam ze w magazynie jest nie tylko zboze wiec min raz dziennie ktos tam wchodz...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Soja: odmiany najlepsze do Twojego gospodarstwa

Prawidłowy dobór odmiany soi będzie jednym z ważniejszych kroków do uzyskania wysokich plonów. Sprawdź, jaką wybrać odmianę!

23 marca 2017

Kwoty cukrowe: polscy plantatorzy chcą utrzymać opłacalność produkcji

Kwoty cukrowe funkcjonowały jako jeden z mechanizmów równoważących popyt z podażą. W 2017 r. UE rezygnuje z tego narzędzia. Co na to rolnicy?

24 marca 2017

Przezimowanie roślin należy stale kontrolować!

Zima minęła bezpowrotnie. Nadszedł czas, by ocenić stan przezimowania roślin i podjąć decyzję odnośnie ich zasilenia.

15 marca 2017