Magazynowe szkodniki rzepaku

Choć szkodniki magazynowe najbardziej dają się we znaki rolnikom przechowującym zboże, także zmagazynowany rzepak nie jest wolny od żerowania żarłocznych insektów. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie ziarno składowane jest w nieodpowiedni sposób.

Powszechnie żerującymi szkodnikami w magazynowanym rzepaku są roztocza. Te niewielkie pajęczaki są tak mikroskopijnej wielkości, że w zmagazynowanych nasionach mogą żerować przez dłuższy czas niezauważone. W magazynach, w których jest zbyt wilgotno, ich liczebność może przekroczyć nawet 10 tys. w 1 kg nasion. Obecność roztoczy najwcześniej można dosłownie wyczuć – składowane nasiona zaczynają nabierać specyficznego zapachu, który jest wyczuwalny od razu po wejściu do magazynu. Roztocza nie tylko żywią się nasionami, ale też grzybami, które mogą pojawiać się w najbardziej wilgotnych partiach rzepaku. Zarodniki tych grzybów mogą roznosić na powierzchni całego magazynu, przyczyniając się do powiększenia strat.

Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Kamil Kochański z KPODR

– Ograniczenie strat spowodowanych przez działalność roztoczy jest możliwe dzięki przestrzeganiu zasad prawidłowego przechowywania nasion rzepaku w magazynie – wyjaśnia Kamil Kochański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Niezbędna jest niska wilgotność surowca połączona z niską wilgotnością powietrza w magazynie oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Ale roztocza to niejedyne szkodniki, którym wyjątkowo smakują nasiona rzepaku. Ich amatorami są też chrząszcze spichrzele, trojszyki, rozpłaszczyki, skórki zbożowe, a także gryzki. Te ostatnie szczególnie często można spotkać w zaniedbanych magazynach. Większość szkodników w magazynach rzepaku żeruje przede wszystkim na powierzchni składowanego surowca. Jest to związane z większą gęstością nasion oraz mniejszymi przestrzeniami pomiędzy nimi.

szkodniki rzepaku

Gryzki, inaczej zwane psotnikami bądź zakamarnikami.

Jeszcze do niedawna szkodniki w rzepaku nie były dla rolników większym problemem. Sytuacja zmieniła się, gdy wzrósł popyt na rzepak i coraz więcej rolników decyduje się na jego uprawę ze względu na opłacalność. Większe zbiory w wielu przypadkach oznaczają, że nasion rzepaku nie ma gdzie przechowywać. Wielu rolników składuje rzepak w nieprzystosowanych do tego celu magazynach na zboże lub prowizorycznie przygotowywanych do tego celu obiektach.

Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Kamil Kochański z KPODR

Co zrobić po stwierdzeniu obecności szkodników w magazynie rzepakowym? Oczywistą kwestią jest ich natychmiastowe zwalczanie. Zaniechanie w tym względzie będzie jedynie potęgowało straty.

– Jednym ze sposobów pozbycia się roztoczy oraz niektórych szkodników jest dosuszanie zbyt wilgotnego rzepaku – wyjaśnia ekspert. – Jest to jednak rozwiązanie, które zajmuje sporo czasu i sporo kosztuje, co znacznie podnosi koszty magazynowania. Można też sięgnąć po środki chemiczne – fumiganty, czyli preparaty gazowe. Najlepiej, żeby taki zabieg wykonała firma specjalizująca się w tego typu usługach.

Podczas walki ze szkodnikami w magazynowanym rzepaku trzeba natomiast pamiętać, że zabronione jest stosowanie jakichkolwiek kontaktowych środków ochrony roślin. Pozostałości po ich rozkładzie mogą bowiem wnikać w głąb nasion i znajdować się w produkowanym z nich oleju.

 

Nie przegap: Szkodniki w magazynie: jak się ich ustrzec?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
kristosz
Hej mam pytanie. Na opakowaniu quickphosa jest informacja ze nalezy zuzyć wszystko naraz. Czy ktos was moze mi powiedziec jakie jest njebezpieczenstwo uzywania jednego opakowania... zobacz więcej »
Mazderix
Dla osób z województwa dolnośląskiego, które mają problem ze szkodnikami magazynowymi polecam firmę Protect24h.pl. Posiadają wszelkie uprawnienia do stosowania Ś.O.R. w tym do f... zobacz więcej »
pn111222
Czy jest jakaś szansa na uratowanie pszenicy do której wlazło robactwo, wołki. Ze 2 tony leżało w pobliżu starego zboża i mimo pryskania przed żniwami to jakoś się to dostało. Cz... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *