Rzepak: mniej szkodników letnich, więcej jesiennych

Dzięki suszy rośliny są częściej mniej narażone na choroby powodowane przez grzyby. Ale za to pojawia się więcej szkodników. Jakie szkodniki przyciąga susza?

Musimy pogodzić się z tym, że susza jest u nas coraz powszechniejsza. Niegdyś bywała w miesiącach letnich, teraz najczęściej jest przez całą wiosnę i lato, a czasem także jesienią mówi prof. Marek Mrówczyński z Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Są takie miejsca na Kujawach, gdzie od stycznia do połowy czerwca spadło 15 mm deszczu. To tyle, co nic.

Taką pogodę wykorzystują szkodniki.

Rzepaki poprzedniej zimy przemarzły nie tylko z powodu mrozu. Przemarzły przede wszystkim dlatego, że korzenie rzepaku były uszkodzone przez śmietkę kapuścianą.

prof. Marek Mrówczyński

Nie ma chorób grzybowych, ale są choroby wirusowe wyjaśnia profesor. Duża plagą wśród szkodników są skoczki, z każdym rokiem rozwija się coraz więcej pokoleń.

To, że zmienia się klimat powoduje, że zmieniają się także szkodniki.

Obserwujemy, że jest mniej słodyszka w rzepaku mówi prof. Mrówczyński. I co z tego, skoro więcej szkodników atakuje rzepak jesienią. Bo jeśli wegetacja trwa do końca grudnia, to do końca grudnia także żerują szkodniki, a jeśli nie szkodniki, to wirusy.

4 jesienne miesiące, od wysiania rzepaku ozimego do zatrzymania wegetacji przez zimowy mróz, to ciągła walka roślin o przetrwanie ze szkodnikami, których kiedyś nie było.

mniej szkodników letnich

Śmietka kapuściana (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: kusaska)

Nie było pchełek ziemnych, śmietki, takiej ilości mszyc roznoszących wirusy wylicza prof. Mrówczyński. Śmietka w kapuście, ale także w rzepaku wytwarza coraz więcej pokoleń i uszkadza korzenie. Rzepaki poprzedniej zimy przemarzły nie tylko z powodu mrozu. Przemarzły przede wszystkim dlatego, że korzenie rzepaku były uszkodzone przez śmietkę kapuścianą. Mróz był tylko dodatkiem.

Jeszcze kilkanaście lat temu śmietka kapuściana miała w roku 2 pokolenia. Teraz jest ich 4, a czasem nawet 5.

Niestety, nie ma w tej chwili skutecznych możliwości, żeby walczyć ze śmietką kapuścianą, bo jedyną realną pomocą w walce przeciwko śmietce były zaprawy nasienne z neonikotynidami. Tych zapraw stosować nie wolno.

 

Przeczytaj także: Zmiany klimatu sprowadziły nowe szkodniki

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *