Mam własny las i co dalej?
Szacuje się, że prawie 20 procent powierzchni lasów w Polsce stanowią już lasy prywatne. Ich areał stopniowo rośnie. Ale z legalną wycinką drzew na drewno, nie jest wcale łatwo – nawet we własnym lesie. Czy da się z lasem zrobić coś jeszcze?
Przedstawiamy trzy przykładowe pomysły na to, by las dla nas pracował.
Spis treści
Las pastwiskowy
Dobrym pomysłem na własny las może być wypas zwierząt wśród drzew. Zmniejsza on stres cieplny zwierząt. Jak przekonuje pan Marcin Wójcik z gospodarstwa „Oikos Farm” – zadrzewione pastwiska pozwalają też na pozyskiwanie drewna, a nawet – w zależności od posadzonych drzew – składników uzupełniających paszę dla zwierząt (liście, owoce), czy… Soku brzozowego. Więcej o gospodarstwie pana Marcina znajdziecie pod tym linkiem.
Leśna uprawa roślin
Innym sposobem na skorzystanie z zadrzewień może być uprawa roślin cieniolubnych, np. borówki czarnej, czy roślin dobrze rosnących na słabych glebach i na stanowiskach lekko zacienionych. W cieniu drzew dobrze mogą się poczuć także boczniaki. Na zachodzie Europy spotyka się też leśne sady owocowe, czy orzechowe. Nie jest to popularna w Polsce forma uprawy. Zbiory są tutaj logistycznie utrudnione. Może być jednak interesująca dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych, lasów, zagajników i innych zadrzewień.
Poletko zaporowe
Posiadając leśną polanę, możemy także obsiać ją zbożem przeznaczonym dla dzikich zwierząt. Nie niepokojone w tym miejscu, będą miały mniejszą skłonność do wchodzenia nam w szkodę na właściwym polu. Własny las z poletkiem zaporowym może więc zmniejszyć szkody łowieckie. Metodę tą z powodzeniem stosują polscy leśnicy, m.in. w woj. opolskim.
Sprzęt do lasu
Gospodarując w lesie, szczególnie na większym areale, będziemy potrzebowali odpowiedniego ciągnika. Musi być zwinny i radzić sobie z trudnym terenem. Więcej o leśnych ciągnikach dowiesz się tutaj. [Artykuł i film wideo.]
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!