Czy „Masło Roślinne” to margaryna?

Download PDF

Komisja Europejska wydała opinię o produkcie pod nazwą „Masło Roślinne”.  Zdaniem unijnych fachowców, ten produkt powinien być sprzedawany pod nazwą margaryna.

Za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymałem opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie informuje Andrzej Królikowski, zastępca Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zgodnie z tą opinią, nazwy Masło Roślinne, stosowanej do wyrobu będącego tłuszczem do smarowania z grupy margaryn, nie można uznać za nazwę produktu, którego dokładny charakter jest oczywisty ze względu na tradycyjne stosowanie.

Zgodnie z opinią, tłuszcz do smarowania otrzymany z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, o zawartości tłuszczu od 75 do 83%, zawierający w całkowitej zawartości tłuszczu nie więcej niż 3% tłuszczu mlecznego, powinien być wprowadzony do obrotu pod nazwą handlową: margaryna lub tłuszcz do smarowania X%, w zależności od ostatecznej całkowitej zawartości tłuszczu w produkcie gotowym.

Z opinii wynika więc, że dla Komisji Europejskiej, że używana od ok. 40 lat nazwa „Masło Roślinne” dotyczy wyrobu będącego tłuszczem do smarowania z grupy margaryn.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
1 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Michal Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michal
Gość
Michal

Nic z tego nie rozumiem. Czyli może w sklepie np to smarowidło „MR”, z którego na pudełku zniknęła nazwa „Masło roślinne” podpisane na półce jako „Masło roślinne”? Nie jest to wprowadzanie w błąd klienta?