Matura 2021 za pasem. Przed nami wielki sprawdzian zdalnego nauczania

Download PDF

Matura 2021 rozpocznie się już 4 maja od egzaminu z języka polskiego. Rodzice maturzystów są pełni obaw, bo nauczanie zdalne nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i innymi uczniami. Na wsi jeszcze doszły problemy z dostępem do Internetu, bo są takie miejsca, gdzie zasięg jest wyjątkowo słaby. 

Już w najbliższy wtorek rozpoczną się egzaminy maturalne, które potrwają do 20 maja br. Maturzyści przez większość roku szkolnego uczyli się zdalnie. To pierwsza taka matura, która jak żadna wcześniej będzie sprawdzianem z prawdziwej dojrzałości. W takich warunkach przygotowywania do tego poważnego egzaminu wymagały dużej samodyscypliny.

Matura 2021 inna niż wszystkie

Maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Z żadnego przedmiotu nie muszą wybierać zakresu rozszerzonego, chyba że wymaga tego uczelnia wyższa, na której chcą studiować. Tak też jest z przedmiotem dodatkowym. Wybierają go, gdy jest potrzebny przy ubieganiu się na studia.

Tegoroczna matura jest dla wszystkich dużym wyzwaniem – mówi Iwona Kępińska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie w województwie kujawsko – pomorskim. – Nauka zdalna, jak i zamknięcie szkół utrudnia skuteczne opanowanie materiału. Uczniowie i nauczyciele pracowali zdalnie, ale odbywały się też konsultacje w szkole. Zorganizowaliśmy również egzaminy próbne, aby jak najlepiej przygotować naszych maturzystów. Niemniej jednak uczniowie musieli uczyć się samodzielnie i wykazać się dużą determinacją. Nasi uczniowie nie zgłaszali problemów z dostępem do Internetu. Ta matura będzie inna niż wszystkie do tej pory, ale jestem dobrej myśli. Wierzę w naszych uczniów i życzę samych sukcesów – podkreśla.

Próbna matura 2021 nie wszędzie się odbyła?

Rodzice są pełni obaw, bo tak naprawdę widzą tylko tyle, że ich dzieci siedzą przed komputerem. Co tak naprawdę robią, trudno im skontrolować. Czy się uczyli, okaże się dopiero, gdy poznają wyniki. Ta sytuacja jest wyjątkowa dla wszystkich, a wirtualne kontakty nie zastąpią tych realnych. Trudno przewidzieć, co przyniesie izolacja w połączeniu z egzaminacyjnym stresem.

Mam córkę w klasie maturalnej i jestem pełna obaw – dzieli się swoimi wrażeniami Sylwia Paśniewska z Jastrzębia w województwie kujawsko – pomorskim. – Zdaje maturę w Zespole Szkół Chemicznych we Włocławku, a tam nie zdecydowano się na zorganizowanie egzaminów próbnych. Szkoda, bo chociaż by zobaczyła, jak te egzaminy będą przebiegać. Nauczanie zdalne to nic dobrego, bo młodzież nie ma kontaktu z rówieśnikami i zamyka się w sobie. Zauważam, że córka zaczyna żyć w swoim świecie. Na szczęście, nie mieliśmy problemów z Internetem, a wiem, że w niektórych miejscowościach jest słaby zasięg. To dopiero jest problem – mówi.

Na problemy z Internetem skarży się wielu uczniów i ich rodziców, zwłaszcza na terenach wiejskich. Takie kłopoty tylko potęgują obawy i stres przed tym ważnym egzaminem.

Pomimo wszystko trzeba być dobrej myśli

Matura 2021 już za kilka dni. W zasadzie nie pozostało nic innego niż tylko optymistycznie się do niej nastawić. Snucie czarnych scenariuszy nic nie pomoże, a matura jest tylko jednym z egzaminów, z którymi przyjdzie się zmierzyć w życiu.

Mam nadzieję, że mojej córce matura pójdzie dobrze – mówi Anna Gabryszewska z Łąkiego w województwie kujawsko – pomorskim. – Solidnie pracowała, ale lekcje on-line nie zastąpią tych normalnych w szkole. Jednak nic na to nie poradzimy, a pandemia skomplikowała życie nie tylko maturzystom – zauważa.

Matura 2021 już za pasem. Uczniowie, którzy chcą związać swoją przyszłość z pracą w gospodarstwie i decydują się na kontynuację nauki po szkole średniej biorą pod uwagę studia na wyższych szkołach rolniczych.

Trzymamy kciuki!

Pandemia odciska swe piętno na każdej dziedzinie życia. Maturzyści nigdy nie mieli łatwo, a teraz dotknął ich globalny problem. Wszyscy mierzą się z nowymi wyzwaniami, a niektóre są po prostu większe.

Przed maturzystami kilka dni egzaminacyjnego stresu, a potem już tylko oczekiwanie na wyniki. A tak naprawdę ani się obejrzą, jak będzie już po wszystkim i po latach z rozrzewnieniem wrócą do czasów, kiedy byli bardzo młodzi i bali się czegoś, co nie było takie straszne. Trzymamy kciuki!

Przeczytaj również: Egzamin ósmoklasistów w dobie zdalnego nauczania to duże wyzwanie!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o