Egzamin ósmoklasisty 2021. Na wsi są pełni obaw

Download PDF

Egzamin ósmoklasisty 2021 w dobie nauczania zdalnego jest prawdziwym wyzwaniem. Na wsi jeszcze dochodzą problemy z zasięgiem, a bez Internetu o nauce można zapomnieć. Rodzice – rolnicy są pełni obaw o wyniki swoich dzieci, bo widzą, że mają one braki.

Ósmoklasiści na zakończenie szkoły podstawowej zdają egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego, którego uczyli się w szkole. Muszą do nich podejść, ale osiągnięte wyniki mogą mieć jedynie znaczenie, jeśli będą się ubiegać o przyjęcie do dobrego liceum.

W dobie niżu demograficznego każdy uczeń jest na wagę złota, co przekłada się na to, że szkoły w stosunku do kandydatów nie mają wygórowanych oczekiwań.

Egzamin ósmoklasisty 2021 – matematyka, język polski i język obcy

Nauczanie zdalne i domowa izolacja nie sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice zauważają, że ósmoklasiści są bardzo apatyczni i nie zależy im na dobrych wynikach. Podczas egzaminów próbnych zdarzało się, że w ogóle nie odpowiadali na pytania otwarte, bo im nie zależało, a wymagało czegoś więcej niż zaznaczenia jednej odpowiedzi. Na wsi do tego wszystkiego dochodzą jeszcze problemy z zasięgiem. Nie wszędzie jest bowiem taki dostęp do Internetu, który pozwala na udział w lekcjach.

Nauczyciele się starają, ale uczniom nie zawsze się chce

Szkoły zdobyły już pewne doświadczenie w nauczaniu zdalnym i realizują program. W gorszej sytuacji są te na wsiach, ale też dają radę. Problem tkwi w izolacji i doszło do tego, że uczniom nic się nie chce. Ich całym światem stał się dom i jego otoczenie.

– Ósmoklasiści nie tylko uczą się w sposób zdalny, ale również przychodzą do szkoły na konsultacje z nauczycielami – wyjaśnia Ewa Żuchowska, p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej w Kikole w województwie kujawsko – pomorskim. – Wiadomo, że ten sposób nauczania ma swoje mankamenty, ale zrobiliśmy wszystko, by przebiegał sprawnie. Przygotowaliśmy egzaminy próbne, aby zdający przećwiczyli egzaminacyjne procedury. Wszystko wyglądało jak na prawdziwym egzaminie, nawet poprosiliśmy, by przyszli w galowych strojach. Chodziło o to, aby poczuli emocje podobne do tych, które będą im towarzyszyć na egzaminie.

Egzamin ósmoklasisty 2021 – Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem

Sami rodzice dostrzegają, że materiał nie został w pełni zrealizowany i uczniowie mają braki. Ci, którym po prostu nie chce się uczyć, mają jeszcze większe możliwości, by kombinować. To do niczego dobrego nie doprowadzi, a egzamin ósmoklasistów zbliża się wielkimi krokami.

– Syn chodzi do ósmej klasy i on nie ma takich typowych lekcji on- line – mówi Anna Maszota ze wsi Świerki w województwie pomorskim. – Córka jest w klasie maturalnej i u niej to zupełnie inaczej wygląda. Uczniom jest potrzebny kontakt z nauczycielem, który ma przynajmniej jakieś możliwości, by ich zmobilizować. Widzę, że syn na dużym luzie podchodzi do nauki i na pewno ma spore braki, a my jako rodzice nie jesteśmy mu w stanie pomóc. W dodatku te egzaminy są jedynie brane pod uwagę, gdy ktoś będzie się ubiegał o przyjęcie do renomowanego liceum. Do tego dochodzą jeszcze problemy z zasięgiem. Syn i córka mają swoje routery, a i tak się zdarza, że tracą połączenie. W tej sytuacji uważam, że można by w ogóle zrezygnować z egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2021 – Rodzice zadowoleni nie są

Sytuacja epidemiczna w kraju nadal jest trudna i nie zanosi się, by ósmoklasiści wrócili do szkół. Musi wystarczyć im tryb zdalny i konsultacje jednak rodzice mają większe obawy niż sami uczniowie.

– Myślę, że zarówno ósmoklasiści, jak i maturzyści są bardzo poszkodowani obecną sytuacją – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Maria Szwajkowska z Janiszewa w województwie kujawsko-pomorskim. – Pewnych zaległości nie da się nadrobić i dlatego uczniowie powinni wrócić do szkół. Izolowanie w domach w dodatku źle wpływa na psychikę. Mój syn chodzi do ósmej klasy i bardzo brakuje mu kontaktu z rówieśnikami. Z nauką nigdy nie miał kłopotów, a więc sobie radzi. Wybiera się do technikum rolniczego, bo z czasem planujemy przekazać mu gospodarstwo. Mieszkamy też w takim miejscu, że nie możemy narzekać na brak zasięgu. Jednak z nauczania zdalnego jako matka nie jestem zadowolona.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Podsumowanie

Już drugi rok szkolny przebiega pod znakiem nauczania zdalnego. W najgorszej sytuacji są uczniowie, których czekają egzaminy. Braków i niedociągnięć nie udało się uniknąć. Dla ósmoklasistów egzamin jest pewnego rodzaju formalnością. Szkoły potrzebują uczniów i nie stawiają wygórowanych wymagań. Wyniki osiągnięte na egzaminie ósmoklasistów nie wpłyną na przebieg rekrutacji.

Więcej obaw mają rodzice, bo widzą, że ich dzieci podchodzą do nauki na zbyt dużym luzie. Na wsi dochodzą jeszcze problemy z dostępem do Internetu, bez którego nauczanie zdalne nie istnieje. Nie brakuje bowiem miejsc ze słabym zasięgiem. Rodzicom ósmoklasistów nie pozostaje więc nic innego niż podejść na chłodno do zbliżających się egzaminów.

Czytaj również: Szkoła rolnicza to znakomity wybór

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o