Mulczer – sposób na ściernisko i omacnicę

Download PDF

Aby ograniczyć w kolejnym sezonie ryzyku nalotu omacnicy prosowianki na plantację kukurydzy, należy zadbać o prawidłową uprawę ścierniska. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mulczera, który pomaga rozdrobnić i porozrzucać resztki pożniwne.

Mulczowanie ścierniska kukurydzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem rolników ze względu na szybkość i skuteczność zabiegu.

Jeden hektar mulczowania ścierniska po kukurydzy mulczerem bijakowym kosztuje u nas 120 zł.

Waldemar, specjalista z firmy świadczącej zabiegi mulczowania

– Mulczowanie to zabieg, który pozwala na ochronę przyszłych plonów, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się omacnicy prosowianki w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Co więcej, po mulczowaniu o wiele łatwiejsza jest uprawa pola i przygotowanie go pod kolejne zasiewy, a resztki pożniwne rozkładają się szybciej niż po zastosowaniu innych form uprawy pożniwnej – wyjaśnia pan Waldemar, specjalista z firmy świadczącej zabiegi mulczowania. – Jeden hektar mulczowania ścierniska po kukurydzy mulczerem bijakowym kosztuje u nas 120 zł. To niewiele w porównaniu ze szkodami, jakie może zrobić omacnica i ilością pracy, jaką trzeba włożyć w doprowadzenie ścierniska do porządku.

W jaki sposób za pomocą mulczera można zapobiegać omacnicy prosowiance? Larwy szkodnika najczęściej zimują w tych częściach roślin, które są najmniej uszkodzone. Dzięki mulczerowi resztki pożniwne siekane są na drobną masę, co sprawia, że omacnica traci swoje dobre warunki bytowe. Dzięki temu można pozbyć się z plantacji nawet 90% przebywających na niej larw szkodnika.

Jednak mulczer to nie tylko dobry sposób na omacnicę. Dodatkową zaletą jego zastosowania jest fakt, że króciutka słoma bardzo szybko się rozkłada i demineralizuje, dzięki czemu gleba w krótszym czasie jest lepiej odżywiona. Po mulczowaniu o wiele łatwiej jest przeprowadzić zarówno tradycyjną orkę, jak i zabiegi wykorzystywane przy uprawie bezorkowej.

Przeczytaj również:

  1. Kujawy: spore łany kukurydzy nadal stoją na polach
  2. Kukurydza z dopłatami do materiału siewnego?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o