Omacnica w ściernisku – pozbądź się jej przed zimą

Omacnica w ściernisku – pozbądź się jej przed zimą

Omacnica w ściernisku po kukurydzy ma doskonałe warunki do przezimowania. Jak postępować z resztkami pożniwnymi, aby utrudnić szkodnikowi przezimowanie?

Zakończyły się żniwa kukurydziane, które w większości regionów były mocno opóźnione. Jednak to nie koniec pracy dla plantatorów – przed zimą muszą oni jeszcze zabezpieczyć pole przed omacnicą, której gąsienice świetnie się czują w resztkach pożniwnych. Jak uprawiać glebę po kukurydzy, aby omacnica w ściernisku nie mogła przezimować?

Omacnica prosowianka jest jednym z największych problemów w uprawach kukurydzy. Z każdym rokiem problem ze szkodnikiem jest coraz większy. Gdy kilkanaście lat temu omacnica pojawiła się w Polsce, atakowała głównie w rejonach południowych, w których zawsze jest cieplej. Niestety, w ostatnich kilku latach duże natężenie szkodnika jest również notowane w regionach północnych. Choć omacnica jest szkodnikiem ciepłolubnym, szybko przystosowała się do chłodniejszego klimatu.

Źródłem pokarmu są dla nich nierozdrobnione resztki pożniwne, a w szczególności łodygi, w których mogą spędzić nawet całą zimę

Jadwiga Nowicka z Doświadczalnej Stacji Oceny Odmian we Wrocikowie

Omacnica w ściernisku ma świetne warunki do zimowania

Większość plantatorów w walce ze szkodnikiem skupia się przede wszystkim na profilaktycznych zabiegach ochronnych lub na zwalczaniu szkodnika w momencie, gdy już się pojawi i realnie zagraża uprawom. Tymczasem w walce z omacnicą równie ważna jest prawidłowa agrotechnika, a w szczególności odpowiednia uprawa ścierniska po kukurydzianych żniwach. Jeśli plantator jej nie dopilnuje, omacnica w ściernisku w dobrym stanie przetrwa do kolejnego sezonu.

– Na zimę w ściernisku nie pozostają dorosłe omacnice, a gąsienice ostatniego stadium. Źródłem pokarmu są dla nich nierozdrobnione resztki pożniwne, a w szczególności łodygi, w których mogą spędzić nawet całą zimę – wyjaśnia Jadwiga Nowicka z Doświadczalnej Stacji Oceny Odmian we Wrocikowie. – Jeśli plantator zaniecha prawidłowej uprawy pożniwnej, na własne życzenie tworzy sobie problem na kolejny sezon. O uprawę ścierniska powinni zadbać przede wszystkim ci rolnicy, u których w tym roku omacnica była realnym problemem. Jeśli szkodnikowi uda się przezimować, w kolejnym sezonie szkodnika w uprawach będzie o wiele więcej.

Omacnica w kukurydzy

Czy w Twoim ściernisku po kukurydzy pojawiła się omacnica?

   
Pokaż wyniki

Im drobniej pocięta słoma, tym lepiej

Najbardziej narażone na ataki omacnicy prosowianki są te uprawy kukurydzy, które są prowadzone w monokulturze. Jeśli uprawą następną po kukurydzy znowu będzie kukurydza, szkodnik ma stworzone wręcz idealne warunki do bytowania.

Jeśli uprawą następną po kukurydzy znowu będzie kukurydza, szkodnik ma stworzone wręcz idealne warunki do bytowania.

Do uprawy ścierniska po kukurydzy rolnicy mają do wyboru sporo maszyn. Wielu plantatorów na pole po kukurydzianych żniwach wjeżdża z kultywatorami ścierniskowymi. Maszyny świetnie wyrównują pole, rozdrabniają i rozkruszają resztki pożniwne, a następnie bardzo dokładnie mieszają je z glebą. Tak przygotowane do zimy ściernisko nie jest już dobrym miejscem dla chcących przezimować gąsienic omacnicy.

– W odróżnieniu od innych upraw, ściernisko po kukurydzy jest dosyć wysokie. Wszystkie niepotrzebne łodygi z liśćmi powinny być pocięte na jak najdrobniejsze kawałki, nie dłuższe niż 10 cm. Samo ściernisko po pracach uprawowych nie powinno natomiast być wyższe niż 20 cm. Im niższe, tym lepiej dla plantatora, a gorzej dla chcących przezimować gąsienic – radzi ekspert.

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Roundup PowerMax 720 – glifosat w formie granulatu!

Niska dawka herbicydu o wysokiej skuteczności działania. Sprawdź zalety Roundup PowerMax 720 w formie granulatu!

21 lutego 2018

Sesja Naukowa IOR-PIB rozpoczęta po raz 58!

100-lecie ochrony roślin w Polsce oraz omówienie problemu potrzeby praktyki rolniczej oraz doradztwa rolniczego.

7 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij