Na początek sezonu: Targi FERMA

I producenci sprzętu, i hodowcy przyzwyczaili się, że sezon targowy rozpoczyna się w Łodzi. Tu właśnie w miniony weekend odbyły się pierwsze w sezonie Targi FERMA.

Ze swoimi produktami na targi przyjechało ponad 200 firm. I choć można narzekać, że miejsca – zwłaszcza dla dużych maszyn – było mało, to jednak frekwencja dopisała.

– Jestem z Łodzi – mówi Andrzej Misztal. – Ale przyzwyczailiśmy się z żoną, że w obiektach targowych często jest coś ciekawego, więc przychodzimy obejrzeć prawie każdą wystawę. Wierzyć się nie chce, że technika hodowli dziś jest taka, że wszystko robią automaty.

Skorzystałem z oferty AgroFoto.pl i przyjechałem sprawdzić kiszonkę, którą produkujemy w naszym gospodarstwie.

Grzegorz z miejscowości Izdebki

– I to takie automaty, że trzeba się na tym naprawdę znać – mówi Waldemar Wyrodek z firmy Arntjen. – Dziś rolnik-hodowca musi być wykształcony.

Dlatego też organizatorzy Targów FERMA postanowili połączyć przyjemne, czyli oglądanie boksów przygotowanych przez wystawców, z pożytecznym, czyli wykładami, które gościom targów miały przybliżyć najnowsze osiągnięcia naukowe. Największą frekwencją cieszyła się jednak wystawa.

– Skorzystałem z oferty AgroFoto.pl i przyjechałem sprawdzić kiszonkę, którą produkujemy w naszym gospodarstwie – mówi pan Grzegorz z miejscowości Izdebki. – Wiele się dowiedziałem, na pewno tę wiedzę wykorzystam.

Przyjechaliśmy z naszymi prasami i owijarkami, ale na naszą nowość trzeba będzie poczekać na targi w Bednarach.

Monika Jakszta z firmy McHale

A dowiedzieć można się było nie tylko, jak przygotować wzorową kiszonkę, ale i jak zbudować silos, jaką paszę wybrać i jakie maszyny są „najmodniejsze” w tym sezonie.

– Przyjechaliśmy z naszymi prasami i owijarkami, ale na naszą nowość trzeba będzie poczekać na targi w Bednarach – mówi Monika Jakszta z firmy McHale. – Myślę, że trafi w gusta rolników.

Mimo to handlowcy podkreślają, że na targach się nie handluje. Więc po co się tu przyjeżdża?

– Żeby porozmawiać z rolnikami i rozwiać ich wątpliwości – mówią zgodnie. – Także po to, żeby się pokazać. Bo jak kogoś nie ma na targach, to nieomal jakby nie istniał. I od razu konkurencja działa…

Wiele firm zajmuje się bowiem podobnymi sprawami. Którą z nich rolnik wybierze?

– To zawsze jest pytanie, czy kupić drożej czy taniej i czy zawsze droższe jest lepsze? – zastanawia się pan Leszek, rolnik spod Łodzi. – Z mojego doświadczenia wynika, że czasem tańsze bywa lepsze. Takie targi to dla mnie okazja, żeby porozmawiać z innymi rolnikami, użytkownikami i wymienić się doświadczeniami.

– Dobrze, że targi są w Łodzi i dobrze, że w takim sezonie, gdy nie ma jeszcze prac polowych – dodaje Marek Majewski, hodowca z pow. konińskiego. – Ja na targi do Kielc nie pojadę, za miesiąc będę miał pełne ręce roboty.

Czy więc targi były udane? Biorąc pod uwagę liczbę gości i liczbę stoisk, które można było zwiedzić – na pewno. Jedno jest pewne – współczesna hodowla ma coraz mniej wspólnego z tym, co pamiętamy z naszego dzieciństwa. Czy to dobrze? Każdy z nas musi to ocenić sam.

https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2016/02/DSCN0222.jpg
>
Na początek sezonu: Targi FERMA

Foto: Beata Kozłowska

4 / 26

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *