Na Podkarpaciu powstanie pszczeli bank

Roje pszczół zabezpieczane przez Państwową Straż Pożarną na Podkarpaciu, mają od tej pory trafiać do… Banku. Bank Pszczeli, to rezerwa pszczół tworzona po to, by pomagać pszczelarzom w sytuacjach kryzysowych. Pomysłodawcą tego niecodziennego projektu jest Rafał Szela, pszczelarz, któremu w ubiegłym roku nieznany sprawca celowo wytruł 2,5 mln pszczół.

Do Banku Pszczelego będzie mógł zgłosić się każdy poszkodowany pszczelarz. Może w nim liczyć przede wszystkim na bezpłatną pomoc w postaci pakietu startowego pszczół, niezbędnych do wznowienia działalności. A konkretnie rzecz biorąc – na pomoc rzędu do 20% liczby utraconych rodzin pszczelich. Jak informuje Rafał Szela – w bieżącym sezonie Bank Pszczeli będzie dysponował 50. rodzinami pszczelimi, zaś pełną gotowość do świadczenia pomocy uzyska w 2021 roku.

W Bank Pszczeli zaangażowała się Państwowa Straż Pożarna na Podkarpaciu

Podkarpaccy strażacy co roku podejmują około 30 interwencji związanych z pszczołami. Teraz te pożyteczne owady będą transportowane przez strażaków w fachowych rojnicach. Najpierw trafią na rok do kwarantanny w Banku Pszczelim. Tam zaopiekuje się nimi weterynarz i pszczelarz prowadzący. Po wykluczeniu przez lekarza weterynarii chorób, pszczele rodziny trafią do pasieki hodowlanej Banku Pszczelego.

Bank Pszczeli wspierają strażacy

Podkarpaccy strażacy pomagają utworzyć Bank Pszczeli

fot. Maciej Szela

Pomagają, bo sami znaleźli się już w takiej sytuacji

– Dlaczego pomagamy? Na własnej skórze doświadczyliśmy, jak wygląda sytuacja w tak dramatycznej chwili. Nie ma czasu do stracenia. (…) Będziemy starali się być blisko, wspierać i doradzać, a cały proces aplikacji o pomoc będzie maksymalnie uproszczony i realizowany krok po kroku – zapewnia Rafał Szela.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej jak działa Bank Pszczeli, informacje znajdziecie pod tym linkiem.

źródło: #TAKdlaPszczół

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Slawek pisze:

    Super sprawa z tym bankiem dla pszczół,szkoda że do OSP nikt nie dostarczy rojnic , pszczoły lądują w foliowym worku i w nim gina