Najwyższy czas wyjść z opryskami w pole!

Najwyższy czas wyjść z opryskami w pole!

Utrzymująca się od kilkunastu dni pogoda sprzyja wegetacji roślin. Czy to już właściwy czas, by pomyśleć o opryskach?

Utrzymująca się od kilkunastu dni pogoda sprzyja wegetacji roślin. Czy to już właściwy czas, by pomyśleć o wyjściu w pole z opryskami przeciwko grzybom i insektom?

Pogoda w Polsce lubi zaskakiwać. Wielu rolników już teraz decyduje się na wyjście w pole i zastosowanie pierwszych oprysków. Pamiętać jednak należy, że to nie aura, a faktyczny stan zbóż i właściwe obliczenie ryzyka wystąpienia przymrozków powinny mieć ostateczny wpływ na decyzję.

– Należy przede wszystkim zobaczyć własne pole i zdecydować, czy nadszedł czas na opryski. Nie sugerujmy się tym, co robi sąsiad, gdyż każde pole jest inne. Sąsiad mógł używać innych oprysków, w innym czasie i to mogło mieć wpływ na jego obecne decyzje – przypomina Piotr Kujawa z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Zboże ozime zazwyczaj odchwaszcza się jesienią. Jeśli jednak ktoś tego nie zrobił lub z innych przyczyn środek nie zadziałał, wczesną wiosną powinna być korekta.

Piotr Kujawa, WODR

Należy przede wszystkim sprawdzić, czy łan jest już wystarczająco gęsty. Zwykle mówimy tu o wysokości powyżej 3 liścia. Jeśli liście są mocno zazielenione, oznacza to, iż roślina ma jeszcze zapas azotu i o kilka dni można opóźnić pierwszą dawkę. Specjaliści przypominają też, że jeśli chodzi o środki ochrony roślin, należy wiedzieć, co stosować. Pomaga w tym przede wszystkim dokładne czytanie etykiet. Są tam informacje m.in. o tym, w jakiej fazie rozwoju rośliny można je stosować oraz jaka jest tolerancja preparatu na temperatury.

– Zboże ozime zazwyczaj odchwaszcza się jesienią. Jeśli jednak ktoś tego nie zrobił lub z innych przyczyn środek nie zadziałał, wczesną wiosną powinna być korekta. Zalecam jednak ostrożność w doborze terminu – mówi Piotr Kujawa. Przypomina też, że w ubiegłym roku plagą były żółkniejące liście na polach. Ostatecznie okazało się, że przyczyniły się do tego mszyce, a więc należy zwracać baczną uwagę na to, co faktycznie może być przyczyną kłopotów. W razie wątpliwości, dobrze jest zanieść próbkę do lokalnego ODR-u lub innego specjalisty, który powinien właściwie ocenić szkodnika.

W tej chwili powoli zaczynają atakować pola przede wszystkim rdze i mączniaki. Po nich, choć jeszcze tego nie widać, pojawią się grzyby z gatunku fuzarium. Warto więc wyjść na pole i przyjrzeć się, czego potrzebować mogą rośliny.

Z ostatecznymi decyzjami o nawożeniu wstrzymajmy się jeszcze jednak choć kilkanaście dni – dodaje na koniec Piotr Kujawa.

Komentarze

  1. Pierwszy przydatny artykuł na tym portalu, brawo, brawo, brawo!

Fitoremediacja – biologiczne zwalczanie zanieczyszczeń

Fitoremediacja to wykorzystanie roślin do ograniczania zanieczyszczeń. Rośliny potrafią bowiem usuwać zanieczyszczenia zarówno z powietrza, jak i gleby.

16 marca 2018

Spółki hodowli roślin działają nieskutecznie – wynika z raportu NIK

Sprawdź, na jakie problemy zwraca uwagę NIK w raporcie dotyczącym stanu polskich spółek hodowlanych.

23 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij