Bezprawnie zajmujący państwową ziemię nie dostaną dopłat

Bezprawnie zajmujący państwową ziemię nie dostaną dopłat

Sejm RP uchwalił, że osoby bezprawnie zajmujące państwową ziemię rolną nie dostaną unijnych dopłat.

Ta nowelizacja ustawy jest uchwalana przez Sejm RP prędko, bo ma wejść w życie już 15 marca, czyli w pierwszym dniu składania wniosków o dopłaty. Wczoraj Sejm RP uchwalił, że osoby bezprawnie zajmujące państwową ziemię rolną nie dostaną unijnych dopłat.

Celem nowelizacji ustawy o dopłatach bezpośrednich jest ukrócenie wyłudzania dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi Skarbu Państwa. Okazuje się, że sprawa dotyczy ponad 11 tys. ha. Zgodnie z danymi Agencji Nieruchomości Rolnych według stanu na 30 września 2015 r.: 8,7 tys. ha państwowej ziemi nie zostało wydanych przez byłych dzierżawców, a 3,3 tys. ha gruntów zajęto w celu czerpania korzyści – otrzymywania płatności bezpośrednich bez prowadzenia działalności rolniczej.

W głosowaniu w Sejmie wzięło udział 432 posłów, za opowiedziało się 304, 4 było przeciwnych, a 124 wstrzymało się od głosu.

Po nowelizacji do uzyskania unijnych dotacji do działek rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa konieczne będzie posiadanie tytułu prawnego do tych gruntów, czyli umowy dzierżawy.

Celem nowelizacji ustawy o dopłatach bezpośrednich jest ukrócenie wyłudzania dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi Skarbu Państwa.

Obecne przepisy UE dają prawo do otrzymania płatności z UE osobom, które faktycznie prowadzą działalność rolniczą na danym gruncie. Przepisy te nie regulują natomiast, czy ubiegający się o dotacje unijne musi posiadać tytuł prawny do gruntów. Stwarza to pole do nadużyć polegających na tym, że o płatności bezpośrednie do określonych gruntów ubiegają się osoby, które nielegalnie użytkują grunty, nie posiadając do nich prawa. Sprawa dotyczy tzw. bezumownego użytkowania gruntów należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wyjaśniał w Sejmie poseł Piotr Polak.

Po przeprowadzeniu całego procesu legislacji, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie żądała oświadczenia o posiadaniu tytułu do użytkowania działek. Gdy oświadczenie okaże się nieprawdziwe, osoba może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Poseł Piotr Polak dodał wczoraj, że resort rolnictwa przygotował już stosowane rozporządzenie określające wzór takiego oświadczenia.

Teraz nowelizacją ustawy o dopłatach bezpośrednich zajmie się Senat.

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij