(Nie) Porozumienie rolnicze

Porozumienie Rolnicze miało stać się wspólnym forum do dialogu nad najważniejszymi problemami w rolnictwie. Jednak zamiast porozumienia mamy – podziały i oskarżenia. W spotkaniu nie wzięła udziału AgoUnia, pomysł rolniczego okrągłego stołu krytykuje też OPZZRiOR. Dlaczego tak trudno o porozumienie rolników?

Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska – tymi słowami, należącymi do przywódcy chłopskiego Wincentego Witosa otworzył spotkanie inaugurujące Porozumienie Rolnicze minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wspólny dialog organizacji rolniczych, współpraca, porozumienie – to piękne, ale tylko hasła? Dlaczego tak trudno o porozumienie rolników, a organizacje są tak bardzo podzielone?

Porozumienie rolnicze

porozumienie rolników

O tym, że porozumienie rolników jest możliwe – przekonywali uczestnicy Porozumienia Rolniczego. Na zdjęciu Prezydent RP Andrzej Duda.

fot. MRiRW

– To jest to co ja zawsze staram się popierać – dialog – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczył w pierwszym spotkaniu Porozumienia Rolniczego i objął je patronatem. Wzięło w nim udział 168 organizacji i związków rolniczych, a także reprezentanci przetwórców, handlowców oraz konsumentów. Założenie jest jasne: Porozumienie Rolnicze ma wypracować wspólne stanowisko wobec najważniejszych problemów w rolnictwie.

Będziemy dyskutowali wiele dni, aby wypracować najlepsze rozwiązania – mówił podczas spotkania minister Ardanowski. – Wszyscy, którzy chcieli wyrazili dzisiaj swoje zdanie. Myślę, że wystarczy kilka tygodni, aby zakończyć dyskusje i wypracować wnioski, które przełożymy na język legislacji i skierujemy do Parlamentu polskiego, a jeśli trzeba będzie to i do Brukseli – podkreślał.

Bez AgroUnii

W spotkaniu Porozumienia Rolniczego nie wzięła udziału AgroUnia, organizator wielu rolniczych protestów.

Agropowstanie

Na zdjęciu: Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

fot. Magdalena Kowalczyk

Porozumienie Rolnicze to jest zagrywka PR-owa. Minister buduje iluzję tego, że chce coś zmienić, zrobić, a tak naprawdę on nie chce podejmować trudnych decyzji. Doskonale wiemy, co trzeba zrobić, jakie zmiany należy wprowadzić, ale minister mówi NIE – mówił w rozmowie z portalem agroFakt Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. – Nie ma w tej chwili ogólnopolskich organizacji rolniczych, które byłby niezależne, więc jak mamy z nimi rozmawiać? Budujemy organizację, która będzie miała przejrzyste struktury, a Porozumienie Rolnicze oparte jest na 5 związkach, do których działania mamy zastrzeżenia – dodaje.

OPZZRiOR krytykuje

Prace w ramach Porozumienia Rolniczego nie podobają się też OPZZRiOR.

Nie trzeba żadnych porozumień, trzeba brać się do pracy. Byłem na wczorajszym spotkaniu dlatego, że patronatem objął je Prezydent RP Andrzej Duda. Uczestniczyłem tylko w pierwszej części, drugą opuściłem. Dlaczego? Z prostej przyczyny: Polska jest jedynym krajem w Europie a może na świecie którego rząd posiada prywatne własne związki zawodowemówił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR na briefingu zwołanym dzień po inauguracji Porozumienia Rolniczego.

… i zwołuje Kongres

porozumienie rolników

Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

fot. Magdalena Kowalczyk

Nie mogę zrozumieć jak taki fachowiec jak minister Ardanowski może szukać porozumienia z ludźmi, którzy nie są rolnikami i nie mają zielonego pojęcia o rolnictwie. Dlatego my zwołujemy w niedzielę 24 lutego V Kongres Rolnictwa RP. Tam będą przedstawione gotowe rozwiązania, mam nadzieję że je przekażemy na ręce ministra Ardanowskiego – podkreślił Izdebski. – W niedzielę podejmiemy uchwalę z apelem do wszystkich oddziałów KRIR o zdymisjonowanie prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza. On nigdy nic dobrego nie powiedział na rzecz rolnictwa, tylko na rzecz rządu i ministra rolnictwa – dodał przewodniczący OPZZRiOR.

Trudno o porozumienie rolników

Jak widać o porozumienie rolników jest trudno. Zamiast tego mamy głębokie podziały i wzajemne oskarżenia. A problemów do rozwiązania nie brakuje.  Głos rolników byłby dużo silniejszy gdyby był jeden, wspólny – ale jak na razie to tylko mrzonka.

AgroUnia protestuje! Przeczytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *