Nielegalne środki ochrony roślin – kupując je tracisz wiele razy!
Zamiast skutecznej ochrony plantacji – duże ryzyko. Nielegalne i podrobione środki ochrony roślin mogą uszkodzić uprawy lub całkowicie je zniszczyć! „Kupując podróbki tracisz wiele razy” – przekonuje PSOR i przypomina, że za użycie tanich pestycydów grozi utrata dopłat bezpośrednich.
Nielegalne środki ochrony roślin stanowią 15 proc. europejskiego rynku pestycydów. Pomimo wielu kampanii informacyjnych, które od lat podejmuje PSOR, każdego roku rzesza rolników w Polsce kupuje podróbki. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy czy brak wyobraźni?
– Zdarzyło się, że kupiłem pestycydy z zagranicy, które przywiózł kolega. Nie były one szkodliwe, ale mam wrażenie, że wylałem wodę na pole. Nie zadziałały, masa szkodników pojawiła się na plantacji i straty były duże – mówi dla portalu agroFakt rolnik z Mazowsza, który chce zachować anonimowość.
Spis treści
Uwaga na nielegalne środki!
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin uświadamia rolników, że kupowanie nielegalnych preparatów jest dużym zagrożeniem. Tegoroczna kampania rusza pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”. W akcję włączyły się KAS i PIORIN.
– Każdy oryginalny środek ochrony roślin zanim trafi na rynek jest bardzo skrupulatnie badany, co trwa średnio 10 lat i wymagają inwestycji rzędu 250 mln euro. Kupowanie pestycydów z samochodu, na straganie, od przypadkowych osób to ryzykowanie zarówno swoim zdrowiem jak również stwarzanie zagrożenie dla środowiska. Można w ten sposób zniszczyć swoją plantację – tłumaczy Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Środki ochrony roślin a podróbki
PSOR ostrzega, że podróbki są nieraz łudząco podobne do oryginalnych produktów. Jednak nie mają z nimi nic wspólnego! Skład nielegalnych pestycydów jest zawsze inny. A w przypadku środków ochrony roślin każda zmiana robi ogromną różnicę. W opakowaniach znaleźć mogą się zupełnie różne substancje, którym towarzyszą inne zanieczyszczenia – a nawet inna klasa toksyczności.
W ubiegłym roku podczas kontroli na wschodniej granicy Polski oraz w portach morskich wykryto 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Stosowanie a nawet samo posiadanie takich preparatów jest niezgodne z prawem. Grozi za to odpowiedzialność karna oraz utrata dopłat bezpośrednich.
PSOR ostrzega i radzi
Na co powinni zwrócić uwagę rolnicy, żeby mieć pewność, że kupują bezpieczne i legalne preparaty? Środki ochrony roślin można kupować jedynie w zarejestrowanych punktach sprzedaży. Przy ich zakupie należy zachować fakturę VAT. Preparatów nie można bez stosownego pozwolenia kupić za granicą.
– Nie wolno przywozić do Polski środków z innych krajów. Jeśli etykieta jest w obcym języku, to rolnikowi powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że ten środek to podróbka– wyjaśnia Aleksandra Mrowiec.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!