Niższa produkcja warzyw. A jakie ceny?

Produkcja warzyw gruntowych wyniesie niecałe 4,2 mln ton, czyli o około 9 proc. mniej niż w poprzednim roku – szacuje GUS. Niższe będą również tegoroczne zbiory ziemniaków i buraków. A jakie ceny?
Trudne warunki pogodowe sprawiły, że obecny rok okazał się drugim z rzędu trudnym rokiem dla producentów warzyw.
– Zeszły rok był bardzo deszczowy w okresie zbiorów. W tym roku z kolei jest sytuacja odwrotna, opadów brakuje. Widać to po plonach, które są niższe. Zobaczymy jeszcze co przyniesie okres przechowalniczy. Nie wiemy, jak warzywa, które rosły w tak stresogennych warunkach zachowają się podczas przechowywania. Przewidujemy, że może to rodzić problemy i mniejszą dostępność warzyw w okresie zimowym – mówi dla agrofakt Michał Gulczyński z Pomorza.
Spis treści
Produkcja warzyw w dół
Zbiory warzyw gruntowych szacuje się na niecałe 4,2 mln ton, czyli o około 9 proc. mniej niż w poprzednim roku. Skutki suszy najdotkliwiej odczuła cebula, która zanotowała największy spadek produkcji (- 14 proc.).
– W trzeciej dekadzie lipca i w sierpniu brak opadów deszczu i wysokie temperatury w wielu rejonach kraju pogłębiły stan suszy. Lipcowa i sierpniowa susza wpłynie przede wszystkim na obniżenie plonów warzyw cebulowych oraz korzeniowych i kapustnych, w mniejszym zaś stopniu na plonowanie warzyw ciepłolubnych – podaje GUS.
Ceny w górę
Zbiory cebuli ocenia się na 575 tys. ton, marchwi – 740 tys. ton, buraków – 300 tys. ton, pomidorów – 250 tys. ton, ogórków – 240 tys. ton. Niskie plony windują ceny warzyw w górę.
– Ceny warzyw są wyższe niż w ubiegłym sezonie, ale różnica pomiędzy plonem a wzrostem ceny nie pokrywa się. Można powiedzieć, że w tym momencie produkcja niektórych warzyw powoli się przestaje opłacać. To jest dla nas bardzo trudna sytuacja – zaznacza Michał Gulczyński z Pomorza.
Ziemniaki i buraki
Niższe mają być również tegoroczne zbiory ziemniaków. Prognozuje się je na około 7,4 mln ton, czyli o prawie 20 proc. mniej od tych z ubiegłego roku. Podobnie buraków cukrowych – zdaniem GUS zebranych zostanie ich o około 10 proc. mniej niż w poprzednim roku – 14,3 mln ton.
– W związku z suszą bardzo wzrosły nam koszty produkcji, które poszły w górę o około 20 proc. Mam na myśli koszty nawadniania plantacji, światło i prąd. A niestety ceny warzyw choć są wyższe niż w ubiegłym roku to biorąc pod uwagę te wszystkie koszty i tak ciężko wyjść na swoje – mówi dla agrofakt, Jarosław Norbert rolnik z Sieradza.











