PATRON SERWISU: Blattin

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła”

Nowelizacja prawa łowieckiego najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r.. – Wszystko na to wskazuje, że nowelizacja prawa łowieckiego zostanie jutro przyjęta przez Sejm i skierowana do podpisu przez prezydenta – podkreśla poseł Jarosław Sachajko.

Nowelizacja Prawa łowieckiego zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Jarosław Sachajko (KUKIZ15)

Nowelizacja prawa łowieckiego trafiła do Sejmu prawie półtora roku temu. Od samego początku ten rządowy projekt budził wiele kontrowersji i oczekiwań. Te ostatnie, są duże. Zarówno ze strony rolników, organizacji ekologicznych, prywatnych właścicieli posesji, Polskiego Związku Łowieckiego, rodziców – myśliwych, a także projektodawcy czyli rządu.

Czy nowa ustawa zaspokoi oczekiwania i rozwiąże problemy rolników? Rozmowa z dr Jarosławem Sachajko, przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłem na Sejm RP.

Kiedy zacznie obowiązywać nowelizacja prawa łowieckiego?

nowelizacja prawa łowieckiego

Jarosławem Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na Sejm RP (KUKIZ15)

Wszystko na to wskazuje, że nowelizacja prawa łowieckiego zostanie jutro przyjęta przez Sejm i skierowana do podpisu przez prezydenta. Nie widzę żadnych przeszkód, żeby ta ustawa nie została jutro przyjęta. Senat przygotował poprawki. Sejmowa Komisja Rolnictwa pozytywnie rozpatrzyła wszystkie poprawki Senatu. Jutro będzie głosowanie na Sali Plenarnej Sejmu. Wszyscy posłowie PIS-u głosowali za tymi poprawkami, więc nie podejrzewam, żeby jutro inaczej głosowali. (…) Najprawdopodobniej nowelizacja Prawa łowieckiego zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Wszystko na to wskazuje.

Czy Pana zdaniem nowelizacja prawa łowieckiego rozwiąże problemy rolników i myśliwych? Czy to jest dobra ustawa?

Ta ustawa jest zła. Nie rozwiąże problemów zarówno rolników jak i myśliwych.

Dlaczego, Pana zdaniem, nowelizacja Prawa łowieckiego nie rozwiąże problemów rolników?

Nowelizacja prawa łowieckiego nie rozwiąże problemów rolników chociażby dlatego, że nie są pewne wypłaty odszkodowań. Jeśli nie ma gwarancji państwa tych odszkodowań, tylko mówi się, że koła łowieckie będą wypłacały, to może się okazać, że ani koła ani Polski Związek Łowiecki nie wypłaci tych pieniędzy. Dalej nie jestem pewien co do wypłat tych odszkodowań.

Problem odstrzału dzików i walki z ASF w kraju nie został rozwiązany. Czy nowelizacja prawa łowieckiego poprawi sytuację w tym zakresie?

nowe prawo lowieckie

Prawdopodobnie 22 marca 2018 r. Sejm przyjmie nowelizację Prawa łowieckiego. Zostanie ona skierowana do podpisu przez Prezydenta RP.

fot. Ewa Ploplis

Ta ustawa nie ma nic wspólnego ze zwiększonym odstrzałem dzików. Do zwiększonego odstrzału były dwie specustawy i tylko nie respektowanie przepisów zawartych w tych dwóch specustawach powoduje, że to nie działa. Dalej dla rolników nie jest uregulowana kwestia z łosiami czy bobrami.

Dlaczego uważa Pan, że nowelizacja Prawa łowieckiego nie rozwiąże problemów myśliwych?

Obecna nowelizacja prawa łowieckiego nie rozwiąże problemów myśliwych chociażby dlatego, że Polski Związek Łowiecki tą ustawą jest przejmowany przez partię rządzącą, jaka by ona nie była. Partia rządząca wybiera naczelnego myśliwego – głównego łowczego kraju. Nowelizacja prawa łowieckiego także wprowadza odpowiedzialność zarządu koła łowieckiego swoim majątkiem odnośnie szkód łowieckich. To nie jest dobre rozwiązanie. Nikt nie będzie chciał być w zarządzie takiego koła. Dobrym rozwiązaniem, byłoby, żeby wszyscy myśliwi w danym kole łowieckim odpowiadali swoim majątkiem za takie szkody.

Do końca tak naprawdę nie wiemy, jak myśliwi się zachowają.

Nowelizacja prawa łowieckiego ma dać możliwość rolnikom i prywatnym właścicielom prawo „wyłączenia” ich prywatnych gruntów z polowań. Czy rozwiąże to problem poszanowania prywatnej własności?

Ta ustawa nie rozwiąże problemów zarówno rolników jak i myśliwych J. Sachajko (KUKIZ15)

To także nie jest dobre rozwiązane w ustawie. Oczywiście rolnik, czy właściciel prywatnej posesji, może odstąpić od tego, żeby na jego terenie odbywały się polowania. W takim przypadku jednak rolnikowi – prywatnemu właścicielowi nie należy się odszkodowanie za szkody łowieckie. Z pewnością wiele osób będzie się zastanawiać, czy będzie chcieć z takiej możliwości skorzystać.

Senat nie przychylił się do postulatów m. in. rodziców, w kwestii obniżenia wieku małoletnich, którzy mogą uczestniczyć w polowaniach. Dzieci, poniżej 18 roku życia nie będą mogły uczestniczyć z rodzicami w polowaniach. Czy Pana zdaniem nowelizacja prawa łowieckiego dobrze rozwiązała tę kwestię?

– Procedowana nowelizacja prawa łowieckiego ogranicza także prawa rodzicielskie. Rodzice nie mogą polować z własnymi dziećmi. Na polowaniach mogą przebywać osoby, które ukończyły 18 rok życia, czyli w praktyce nie są już dziećmi. Moim zdaniem, rodzice najlepiej wiedzą jak chcą wychować własne dziecko. To jest ingerowanie w Konstytucję.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *