Odbiór opon rolniczych. Będzie początek akcji?
Zużyte opony rolnicze są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Konieczne jest ich zutylizowanie. Jednak znalezienie odpowiedniej firmy, która się tym zajmuje, często nie jest sprawą prostą. Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zadał Ministerstwu Klimatu i Środowiska pytanie, czy planuje zorganizować odbiór opon rolniczych?
Producenci stosują coraz bardziej zaawansowane technologie i materiały, aby stworzyć trwałe opony. Jednak po zakończeniu eksploatacji użytkownik musi zadbać o ich zutylizowanie. Opony zawierają wiele trudno rozkładających się substancji chemicznych, dlatego ich niewłaściwe usuwanie może szkodzić środowisku. Ważne jest również to, że zużyte opony są cennym surowcem wtórnym. Dlatego trzeba i warto oddać je do utylizacji. Tylko gdzie i jak to zrobić?
Spis treści
Co zrobić ze starymi oponami rolniczymi?
Według przepisów opony do pojazdów rolniczych nie są uważane za odpady komunalne, dlatego nie można ich oddawać tak, jak opon do samochodów osobowych. Czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych opon rolniczych nie przyjmują. Nielegalne jest również wywożenie ich na wysypiska. Ściśle mówiąc, przepisy zabraniają tego we wszystkich krajach UE i wielu innych na świecie. W Polsce ustawę zakazującą składowania opon i ich części na wysypiskach wprowadzono w 2012 r.
Gdzie zutylizować opony rolnicze?
Głównymi podmiotami zajmującymi się w Polsce zbieraniem, transportem, recyklingiem i utylizacją zużytych opon jest Centrum Utylizacji Opon (CUO) oraz współpracująca z nim Grupa Recykl. Są to jednak firmy, które odbierają opony w większych liczbach — CUO bezpłatnie odbierze minimum 70 sztuk, Recykl — minimum 4 tony opon. Czyli raczej obsługują warsztaty samochodowe, wulkanizacyjne itp., a nie indywidualnych rolników.
Rolnicy, którzy chcą się pozbyć mniejszej liczby zużytych opon, mogą więc mieć z tym pewien kłopot. Najprościej będzie pozostawić je sprzedawcy przy zakupie nowego kompletu. Można też oddać do firm przerabiających opony na granulat lub zakładów wulkanizacyjnych. Prawdopodobnie podniesie to cenę zakupu nowych kompletów czy wymiany opon. Ale jest to ustalane przez firmy indywidualnie i żadne przepisy tego nie regulują.
Czy wulkanizator ma obowiązek przyjąć stare opony?
Niestety ani wulkanizator, ani sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia zużytego ogumienia rolniczego. Jeśli odmówi, rolnik samodzielnie musi poszukać atestowanego zakładu, który zutylizuje opony w sposób zgodny z prawem.
Odbiór opon rolniczych jako program rządowy?
Biorąc pod uwagę problemy, jakie utylizacja zużytego ogumienia przysparza rolnikom, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zadał Ministerstwu Klimatu i Środowiska oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pytania o to, czy nie planuje się tego rozwiązać w sposób bardziej zorganizowany. Niestety, jak odpowiedziało ministerstwo, aktualnie NFOŚiGW nie planuje prowadzenia programu odbioru i zagospodarowania opon rolniczych.
Będziemy jednak przyglądać się tej sprawie z nadzieją, że ministerstwo zmieni zdanie.
Zobacz również: Dofinansowanie do usuwania folii rolniczej będzie wyższe?
Źródło: krir.pl, hurtopony.pl