Odchwaszczanie kukurydzy a herbicydy dolistne

Chwasty w kukurydzy są poważnym zagrożeniem na każdym etapie wegetacji. W wielu regionach kraju kukurydza miała problemy ze wschodami, co trochę zmieniło sytuację z agrofagami. Zachwaszczenie jest szczególnie widoczne tam, gdzie kukurydzę posiano w miejsce wymarzniętych i zaoranych roślin ozimych.

Chwasty w kukurydzy w największym nasileniu pojawiły się tam, gdzie przez długi czas było sucho, bezdeszczowo, a także pojawiały się ochłodzenia. Dla kukurydzy są to trudne warunki do wzrostu, natomiast dla rozwoju chwastów – wręcz idealne. Kukurydza do prawidłowego rozwoju potrzebuje całkowitego odchwaszczenia – obecność chwastów obniża bowiem zarówno jakość, jak i wysokość plonów.

Obecnie ok. 70% plantatorów decyduje się na stosowanie herbicydów dopiero po wschodach roślin.

Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie

Plantacje kukurydzy mogą być zachwaszczane nawet przez kilkadziesiąt różnych gatunków chwastów. Ich zwalczanie jest możliwe zarówno tuż po wysianiu, jak i po wschodach. Z tą jednak różnicą, że przed wschodem stosuje się głównie herbicydy doglebowe, natomiast gdy rośliny są już na dalszym etapie wegetacji, do walki z chwastami stosuje się herbicydy dolistne.

– Powschodowe zwalczanie chwastów kukurydzy ma sporo zalet, których nie daje przedwschodowa walka z herbicydami – mówi Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie (woj. warmińsko-mazurskie). – Przede wszystkim, łatwiej jest rozpoznać gatunki chwastów, które zaatakowały plantacje, i na tej podstawie dobrać odpowiednie herbicydy, zawierające najbardziej skuteczne substancje czynne. Po wschodach łatwiej jest tez walczyć z chwastami wieloletnimi. Co więcej, większy jest też wybór dostępnych substancji czynnych. Obecnie ok. 70% plantatorów decyduje się na stosowanie herbicydów dopiero po wschodach roślin.

Jedynym minusem powschodowego odchwaszczania plantacji są ograniczenia związane z pogodą. Herbicydy dolistne należy bowiem stosować wtedy, gdy prognozy przewidują zbliżające się opady deszczu. Zastosowanie oprysków podczas przedłużającego się okresu bez deszczu jest nie tylko nieskuteczne, ale też może poważnie zaszkodzić rozwijającym się roślinom.

 

Więcej o kukurydzy przeczytacie w tekstach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *