Opolskie: z niektórych pól zwożą już pszenicę

Download PDF

W większości rejonów kraju trwają, lub niedługo się zaczną, zbiory rzepaku. Tymczasem na Opolszczyźnie niektórzy rolnicy wyjechali już w pole po pszenicę. Pogoda przed żniwami była bowiem w tym roku wyjątkowo sprzyjająca.

W woj. opolskim już od dłuższego czasu trwają zbiory rzepaku. Jednak w niektórych miejscach w pole wyjechały kombajny koszące pszenicę. Intensywnie trwają zbiory m.in. w okolicach Grodkowa, które jest jednym z najcieplejszych punktów na mapie Polski. Od wielu dni utrzymywały się wysokie temperatury, ziarno jest więc już gotowe do zbiorów i ma odpowiednią wilgotność. Prognozy tegorocznych zbiorów nie są jednak zbyt optymistyczne – będą niższe niż w ubiegłym roku. Niezbyt zadowalające są też ceny. Za tonę pszenicy można obecnie dostać ok. 100 zł mniej niż w poprzednim sezonie.

Za tonę pszenicy można obecnie dostać ok. 100 zł mniej niż w poprzednim sezonie.

– Za pszenicę płacimy obecnie 560 zł – powiedział nam pracownik skupu zboża w Strzelcach Opolskich. – Cena jest niższa niż w ubiegłym roku, ale raczej nie przewidujemy, by w najbliższym czasie miała mocno podskoczyć. Po pierwszym ziarnie, jakie do nas trafia, widać też, że tegoroczne zbiory są nie tylko niższe, ale też gorsze pod względem jakościowym. Pszenica jest wyjątkowo drobna.

To zła wiadomość dla tych rolników, którzy przechowują jeszcze w magazynach ziarno z poprzedniego sezonu. Czekanie na wzrost cen w tym przypadku raczej nie będzie opłacalne.

 

Zobacz też: Zbiory rzepaku na Opolszczyźnie: jak przebiegają żniwa?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o