Na Opolszczyźnie żniwa w pełni

Download PDF

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że na polach zaroiło się od kombajnów. Zbiory nawarstwiły się: mimo, że wielu rolników jeszcze kosi rzepak, inni jak np. Tomasz Cichoń, kończą już zbierać pszenicę.

– U nas na początku pogoda była kapryśna, ale później dopisała – twierdzi. – Rzepak w całości zebraliśmy z pól, a pszenicę w 80%.

Rolnicy wykorzystują każdą chwilę, aby wjechać na pole.

Na południu woj. opolskiego pogoda przeszkadza w zbiorach.

– Codziennie lub co drugi dzień pada deszcz – mówi Mieczysław Myśliwy z firmy Farmer z Głubczyc. – To powoduje, że dostawy zbóż do magazynów są mniejsze, niż powinny być.

Od 8 dni bez przerwy kosiliśmy. Wykosiliśmy cały rzepak i 100 ha pszenicy – dodaje Krzysztof Cichoń – rolnik z Ostrożnicy. – Przedwczoraj popadało, więc mamy 2 dni przerwy. Ładujemy za to pszenicę z magazynu i odwozimy na punkt skupu.

żniwa

Tegoroczne plony, zwłaszcza rzepaku, nie są takie, jakich oczekiwali rolnicy.

Tegoroczne plony, zwłaszcza rzepaku, nie są takie, jakich oczekiwali rolnicy.

3 tony, jakie udało mi się uzyskać to znacznie mniej, niż się spodziewałem – mówi Ignacy Gajdamowicz z Baldwinowic.– Była susza i rzepak nie nabrał wigoru.

– Poza tym rzepak wysypał się z łuszczyn w kilku procentach. Podobna ilość ziarna porosła, a tam gdzie leży na polu porósł w 50% – dodaje Marcin Wołczański z firmy Agroplon z Głuszyny. – Myślę, że na spadek plonów o tonę z hektara ma też wpływ brak zaprawianych neonikotynoidami nasion.

Przed wieloma punktami skupu zaczęły ustawiać się kolejki. Już po pierwszych dostawach widać, że jakość zboża nie jest najlepsza.

Cena pszenicy od maja nie zmieniła się znacznie i jest o 100 zł niższa niż w poprzednie żniwa. Dziś wynosi od 530 do 570 zł/t. Od początku żniw nie najgorsza za to jest cena rzepaku.

– Dziś wynosi ok. 1600 zł/t przy 9% wilgotności i 2% zanieczyszczeń– mówi Mieczysław Myśliwy z firmy Farmer z Głubczyc. – Być może ta cena wzrośnie, jeśli zbiory w kraju będą niższe od przewidywanych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o