Z opryskami czekamy na ciepło i naloty szkodników

Tych prac na pewno nie da się zrobić na zapas. Choć w wielu miejscach rzepaki już przygotowują się do kwitnięcia, to opryski wstrzymuje zimna pogoda. Ta sama, która stopuje także kolejne naloty szkodników.

Na dzień dzisiejszy zagrożenie ze strony słodyszka jest niewielkie – mówi Simon Ripaud z firmy Syngenta. Jest zbyt zimno na wykonywanie jakichkolwiek oprysków. Dotyczy to nie tylko insektycydów, ale także i fungicydów.

Gdy jest zimno, szkodników na rzepaku nie widać.

Podstawą określającą konieczność wykonania oprysku przeciw słodyszkowi jest liczba chrząszczy znalezionych w żółtych naczyniach.

– Z opryskiem czekamy do czasu nalotu słodyszka – mówi pan Simon. – Wtedy działamy odpowiednio do temperatury. – Środki oparte na związkach z grupy perytroidów tj. Karate Zeon działają dobrze w temperaturze od 8 do 20°C. Gdy temperatura jest wyższa należy sięgnąć po inne substancje np. środek zawierający pimetrozynę, czyli Plenum.

Oprysk przeciw szkodnikom, taki jak pyretroide, działa kontaktowo. Jednak substancja czynna nie wybiera między szkodnikami a owadami pożytecznymi.

Dobra praktyka rolnicza nakazuje dbać o owady zapylające.

Simon Ripaud z firmy Syngenta

Dobra praktyka rolnicza nakazuje dbać o owady zapylające – mówi Simon Ripaud z firmy Syngenta. Należy zawsze zabieg insektycydowy wykonywać późnym popołudniem, gdy pszczoły skończą swoje obloty.

Podstawą określającą konieczność wykonania oprysku przeciw słodyszkowi jest liczba chrząszczy znalezionych w żółtych naczyniach.

Sprawdzajmy na bieżąco, jaka liczba owadów łapie się w żółte naczynia lub jaka występuje na roślinach aby nie przekroczyć progu szkodliwościradzi Simon Ripaud.

Progiem szkodliwości dla słodyszka rzepakowego w okresie zwartego kwiatostanu jest stwierdzenie 1–2 chrząszczy na 1 roślinie, natomiast w fazie luźnego kwiatostanu 3–5 chrząszczy na 1 roślinie. Chrząszcze można również liczyć wybierając losowo po 10 roślin w różnych miejscach pola, a następnie obliczyć ile chrząszczy przypada średnio na 1 roślinę.

Przeczytaj również:

  1. Słodyszek rzepakowy: już pora na oprysk!
  2. Właściwa ochrona rzepaku: udana wegetacja i zdrowe rośliny

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *