Owocówka śliwkóweczka atakuje wielkopolskie sady

Jednym z najgroźniejszych szkodników w sadach śliwkowych jest owocówka śliwkóweczka. Co roku wyrządza ona spore szkody, dlatego ważny jest monitoring sadów, który pozwoli na wczesne wykrycie szkodnika i zastosowanie oprysków w terminie, w którym będą one najbardziej skuteczne.

Owocówka śliwkóweczka jest niedużym motylem, który w naszych warunkach klimatycznych rozwija się w 2 pokoleniach w ciągu roku. Termin zwalczania pierwszego pokolenia przypada na przełom maja i czerwca, drugie pokolenie pojawia się natomiast w środku lata, w połowie lipca. Aktualnie pierwsze pokolenie motyla zaczyna zagrażać sadom w różnych rejonach Polski. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o zagrożeniu szkodnikiem m.in. w woj. wielkopolskim.

Próg ekonomicznej szkodliwości ocenia się również za pomocą obserwacji świeżych wgryzów.

Zdzisław Partyka z LODR

Dorosłe gąsienice owocówki śliwkóweczki zimują w szczelinach kory lub płytko w glebie tuż przy drzewach. Na wiosnę przepoczwarzają się mniej więcej w połowie kwietnia i na początku maja wylatują już jako dorosłe motyle. Samice owocówki śliwkóweczki składają jaja w zawiązkach owoców. Z jaj wylęgają się gąsienice, które wgryzają się do wnętrza zawiązków i tam zaczynają żerować. Zaatakowane owoce zaczynają pokrywać się fioletowymi plamami i opadają, zanim dojrzeją.

– Pierwsze pokolenie owocówki śliwkóweczki zwalcza się na początku czerwca. Aby zabieg był jak najbardziej skuteczny, należy przeprowadzić go w terminie lotu motyli – wyjaśnia Zdzisław Partyka z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli– Monitoring sadu śliwowego polega na stosowaniu pułapek feromonowych i dokładnym liczeniu osobników, które się do nich przykleją. Próg ekonomicznej szkodliwości ocenia się również za pomocą obserwacji świeżych wgryzów. Opryski wykonuje się na początku lotu motyli, a następnie powtarza się je po ok. 10 dniach.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *