Krótkotrwałe użytki zielone sposobem na uzupełnienie paszy objętościowej
Krótkotrwałe użytki zielone siane na gruntach ornych są sposobem na szybkie uzupełnienie niedoborów paszy objętościowej. Przeczytaj jakie mieszanki sprawdzą się najlepiej, aby zabezpieczyć pasze objętościowe.
Spis treści
Pasze objętościowe- niskie zapasy!
Pogoda w drugiej połowie 2017 roku nie sprzyjała pracą związanym ze zbiorem kolejnych pokosów. Bardzo często zdarzało się, że rolnicy nie zdążyli zebrać 3 i 4 pokosu z użytków zielonych. Oprócz tego złe warunki pogodowe nie pozwoliły, w optymalnym czasie na zbiór kukurydzy przeznaczonej na produkcję kiszonek. Wszystko to za sprawą częstych opadów deszczu. Na polach można było zaobserwować sporo zastoisk wodnych. Tak sytuacja spowodowała, że część gospodarstw nie zdążyła odbudować dostatecznej ilości zapasów pasz objętościowych, które wcześniej – w trudnych latach suszy 2015/2016 – zostały całkowicie skonsumowane.
TUZ w słabej kondycji- alternatywne rozwiązanie!
TUZ-y w tym sezonie wegetacyjnym mogą mieć obniżoną wydajność, wobec tego warto będzie poszukać dodatkowego źródła pasz objętościowych
Po okresie jesiennym z dużą ilością opadów, a następnie po chłodnej i mroźnej wczesnej wiośnie – rośliny miały trudny start. System korzeniowy zmagał się z zaburzonymi stosunkami powietrzno-wodnymi. Przez co rośliny zostały osłabione, a korzenie miały małą ilość włośników – co przyczynia się do gorszego pobierania mikro- i makroelementów z gleby. Wobec tego TUZ-y w tym sezonie wegetacyjnym mogą mieć obniżoną wydajność, dlatego warto będzie poszukać dodatkowego źródła pasz objętościowych. Uzyskanie pewnego plonu gwarantuje siew krótkotrwałych użytków zielonych. Dobrym wyborem na odbudowanie pasz objętościowych będzie założenie krótkotrwałego użytku zielonego na jeszcze nieobsianych gruntach ornych lub w miejsce wymarzniętych upraw ozimych min. rzepaku ozimego.
Opóźniony sezon wegetacyjny? Posiej krótkotrwałe użytki zielone!
W tym roku wegetacja wiosenna opóźniła się, o co najmniej 3 tygodnie w stosunku do poprzednich lat. Było to spowodowane gwałtownym ochłodzeniem, które miało miejsce pod koniec lutego. Pierwsze przymrozki nie zaszkodziły trawom, jednak druga fala chłodów spowodowała rozhartowanie roślin. W niektórych regionach Polski, szczególnie na północy jeszcze w marcu woda stała na polach i trwałych użytkach zielonych. Trudno było ocenić stan tych użytków oraz określić ile z nich będzie wymagało renowacji w najbliższym czasie. TUZ-y po ocenie ich kondycji mogą wymagać renowacji metodą ponownej uprawy lub posiewu. Zanim jednak uzyskamy plon warto wysiać mieszanki traw rocznych i dwuletnich.
Sposób na pasze objętościowe- mieszanki traw jednorocznych i dwuletnich
Krótkotrwałe mieszanki trawiaste czy też motylkowo-trawiaste warto posiać, ze względu na ich szybki zbiór oraz ich wysoką wartość. Większość mieszanek traw jednorocznych czy dwuletnich opartych jest na różnych odmianach życic. Należy wspomnieć tu o życicy westerwoldzkiej, która rośnie w bardzo szybkim tempie i dostarcza wysokich plonów. Dodatkowo mieszanki motylkowo-trawiaste zapewniają wartościowe pasze dla przeżuwaczy, ze względu na dodatek koniczyny. Koniczyna perska zawiera wysoką zawartość białka ogólnego i strawnego oraz składników mineralnych czy karotenu. Warto również dodać, że koniczyna perska ma niską zawartość surowego włókna. Dodatkowo u koniczyny perskiej przyrost zawartości włókna jest znacznie wolniejszy w porównaniu do koniczyny czerwonej czy lucerny.
Dobry międzyplon- trawa z koniczyną!
Wybierając trawy do użytkowania jako międzyplon warto postawić na mieszankę szybko rosnącą, która wyda wysoki plon. Tą pewność zagwarantuje nam życica westerwoldzka. Dodatkowo warto zadbać o wysoką strawność paszy, w tym o wzbogacenie jej w białko. Odpowiednia tu będzie gotowa mieszanka z firmy DSV o nazwie: COUNTRY 2053 Turbo. Zawiera ona oprócz życicy westerwoldzkiej także koniczynę perską. Mieszanka ta będzie odpowiednia do skarmiania zarówno na świeżo, jak i na sianokiszonkę czy kiszonkę. Silny rozrost korzeni roślin zawartych w COUNTRY 2053 Turbo wpłynie na wytworzenie większej ilości próchnicy w glebie. Krótkotrwały użytek zielony oparty na życicy westerwoldzkiej i koniczynie perskiej będzie również bardzo dobrym przedplonem dla rośliny następczej w uprawie polowej.
Na stanowiska średnie i dobre- krótkotrwałe użytki zielone!
Wybierając pomiędzy bogatą ofertą mieszanek traw do użytku jedno- i dwuletniego, należy również wspomnieć o mieszance COUNTRY 2051 Roczna do dwuletniej oraz o COUNTRY 2050 Roczna. Obydwie mieszanki to propozycja od firmy DSV – czołowej hodowli roślin z Niemiec. Materiał siewny mieszanek traw z firmy DSV jest ceniony w naszym kraju przez wielu hodowców i nie tylko. W przypadku mieszanki COUNTRY 2050 Roczna jest to wydajna mieszanka traw na uprawę jednoroczną na stanowiska średnie i dobre. Zawarte w niej odmiany traw mają duże zdolności odrastania w kolejnych pokosach, dają wyrównane plonowanie w całym okresie wegetacji. Mieszanka ta ma szeroką elastyczność stosowania. Jest bardzo dobra do bezpośredniego letniego skarmiania w oborze, ponieważ życica wielokwiatowa przy wiosennym wysiewie nie w pełni strzela w źdźbło i pozostaje trawą dolnego piętra bogato ulistnioną. Możliwy siew wiosną oraz późnym latem. Użytkowanie 3-5 razy w roku.
Mieszanka COUNTRY 2051 Roczna do dwuletniej
Mieszanka COUNTRY 2051 dobrze się zakisza i daje pasze objętościowe o dobrej strukturze.
Mieszanka COUNTRY 2051 Roczna do dwuletniej dostarcza wysokich plonów masy zielonej i składników pokarmowych – zwłaszcza w pierwszym roku użytkowania. Nadaje się szczególnie do produkcji kiszonek i sianokiszonek na stanowiska średnie i dobre. Dobrze się zakisza i daje pasze objętościowe o dobrej strukturze. Dodatkowym atutem tej mieszanki jest dobre wykorzystanie wilgoci pozimowej oraz duża zdolność odrastania tych traw. Wpływa to na wysokie plony, także w kolejnych pokosach. Wszystkie odmiany trawy wchodzące w skład mieszanki COUNTRY 2051 Roczna do dwuletniej są zimotrwałe. Znajdziemy tutaj życicę wielkokwiatową oraz mieszańcową. Dodatek życicy mieszańcowej jest dodatkowym zabezpieczeniem pewności plonowania w drugim roku użytkowania. Mieszanka ta świetnie sprawdzi się jako przedplon dla kukurydzy po pierwszym pokosie. Wysiew od marca do września.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!