Pochłaniacz wilgoci przedłuża trwałość jagód podczas obrotu
Pochłaniacz wilgoci Drop-In od firmy SAVRpak ma być przełomowym rozwiązaniem przedłużającym okres przydatności do spożycia owoców jagodowych. Zaproponowane przez nią rozwiązanie już trafia na rynek.
Pochłaniacz wilgoci SAVRpak Drop-In wykazał obiecujące wyniki w przypadku owoców jagodowych. Zastosowany w opakowaniach owoców może, zdaniem firmy, przedłużyć ich świeżość i okres przydatności do spożycia trzykrotnie. Da się go także zastosować w opakowaniach z niektórymi warzywami, w szczególności z warzywami liściowymi.
Spis treści
Czym jest pochłaniacz wilgoci SAVRpak Drop-In?
SAVRpak Drop-In to termodynamiczna, biodegradowalna, wolna od chemikaliów torebka, którą umieszcza się w opakowaniach produktów przed ich zamknięciem. Jej działanie polega na eliminowaniu kondensacji, która jest najważniejszą przyczyną przedwczesnego pleśnienia, więdnięcia i psucia się owoców jagodowych.
Technologia Kontroli i Transmisji Atmosfery (ACT) firmy SAVRpak w ciągu zaledwie jednej minuty usuwa 50% skondensowanej wody. Następnie zapobiega dalszej jej kondensacji poprzez pochłanianie nadmiaru wilgoci i oczyszczanie atmosfery wewnątrz opakowania w celu spowolnienia procesu starzenia.
Dzięki kontroli poziomu tlenu, dwutlenku węgla i eliminacji kondensacji wody, co uzyskujemy, stosując pochłaniacz wilgoci, eliminuje się warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i szkodliwych bakterii. Dzięki temu produkty zachowują świeżość nawet trzykrotnie dłużej.
Jak pochłaniacz wilgoci sprawdził się w testach?
Firma poinformowała, że pochłaniacz wilgoci pomyślnie przeszedł testy Divine Flavor, RCG Fruits i Agrovision. Przeprowadziła ona próby z Divine Flavor dla winogron stołowych, RCG Fruits dla jeżyn oraz Agrovision dla jeżyn, borówek i malin. Jednocześnie rozwiązanie to testuje Frubana, która zajmuje się zaopatrzeniem restauracji w krajach Ameryki Łacińskiej. Firma SAVRpak planuje wprowadzić nową technologię na razie w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej wraz z dostawcami owoców jagodowych.
„Cieszymy się, że możemy zająć się obszarem zwiększania trwałości żywności, który do tej pory był nieosiągalny, a mianowicie możliwością przedłużenia trwałości produktów takich jak owoce jagodowe” — powiedział Grant Stafford, współwłaściciel firmy SAVRpak. „Opierając się na naszym sukcesie w branży gastronomicznej, udało nam się stworzyć nową technologię. Pozwoli ona wejść w kategorię produktów, w której brakowało rozwiązania pozwalającego na dłuższe zachowanie świeżości żywności przy jednoczesnym ograniczeniu marnowania żywności — głównego sprawcy emisji gazów cieplarnianych.”
„Zaobserwowaliśmy niesamowite rezultaty podczas testów owoców w firmie SAVRpak” — powiedział Fernando Garibay, dyrektor generalny RCG Fruits. „Zwłaszcza jeżyny, które są bardzo delikatne, często po zbiorach ulegają zaczerwienieniu oraz innym zmianom wyglądu i smaku. Wskutek tego zmniejsza się ich atrakcyjność rynkowa, co jest przyczyną strat. Jednakże okazało się, że SAVRpak Drop-In pozwala zachować piękny kolor naszych jagód i dłużej zachować ich świeżość. Dzięki temu dłużej utrzymują dobrą jakość, na którą liczą nasi klienci.”
We wstępnych testach firma SAVRpak stwierdziła, że technologia ta wydłuża okres przydatności do spożycia jagód miechunki o ponad 10 dni. W przypadku jeżyn było to ponad 7 dni, malin — ponad 4, a nawet 5 dni, a truskawek — o ponad 4 dni.
Pochłaniacz wilgoci także do warzyw
Testy laboratoryjne na sałacie rzymskiej przeprowadzono w 2021 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. Sałata przechowywana przy użyciu SAVRpak wykazywała znacznie mniejszą kondensację wilgoci w workach, w które była zapakowana. Ponadto liście mniej nasiąkały wodą, mniejsze było ich gnicie i więdnięcie w porównaniu z próbkami kontrolnymi.
Testy wykazały również, że pochłaniacz wilgoci zmniejszył liczbę bakterii wykrytych w sałacie we wszystkich testowanych sposobach przechowywania w porównaniu z próbkami kontrolnymi.
źródło: Fruitnet.com
Czytaj też:
Jakość owoców truskawki i przedłużenie ich trwałości
Opakowanie ze zmodyfikowaną atmosferą – trwałość owoców w handlu