Pogoda dla rolników: Dobry tydzień na pracę w polu
fot. Pixabay.com

Pogoda dla rolników: Dobry tydzień na pracę w polu

Nareszcie koniec deszczu i kiepskich warunków atmosferycznych. Przez najbliższy tydzień w całym kraju pogoda dla rolników będzie idealna.

W najbliższych dniach w całej Polsce będzie ciepło i słonecznie. To dobra pogoda dla rolników, którzy w ostatnich tygodniach zmagali się z kiepską pogodą, deszczem i tonącymi na polach pojazdami rolniczymi. W najbliższym tygodniu będzie można nadrobić zaległe prace polowe.

Pogoda we wrześniu była wyjątkowo niestabilna i deszczowa, co utrudniało prace polowe, a także obniżało parametry jakościowe zbieranych plonów. W wielu regionach opady były tak intensywne, że powodowały zastoje wody na polach – trudno było wjechać na nie ciągnikami, nie można było również wykonać jakichkolwiek wysiewów czy zabiegów. Koniec września zaskakuje więc całkiem ładną pogodą – w całej Polsce deszcze ustały.

Idealna pogoda dla rolników

– W tym tygodniu nie spodziewamy się opadów. Przelotne deszcze mogą popadać jedynie na krańcach zachodnich i w górach. Będą to jednak bardzo niewielkie ilości – mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Temperatura jak na koniec września również będzie zadowalająca. W dzień będzie utrzymywać się na poziomie od 16 stopni na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na zachodzie i południowym zachodzie. W nocy spodziewamy się od 6 stopni w rejonie Suwałk do 12 stopni na zachodzie kraju.

Podobne warunki pogodowe będą utrzymywały się przez kilka kolejnych dni aż do poniedziałku 2 października. Będzie ciepło, choć z każdym dniem temperatura może być nieco niższa. Rolnicy, którzy przygotowują się do jesiennych zasiewów lub do pierwszych zabiegów ochronnych na wschodzących plantacjach mogą więc spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie prace uda się wykonać zgodnie z planem i nie przeszkodzi w nich żadne załamanie pogody. Pogoda dla rolników w tym tygodniu nie zawiedzie.

W rejonie Suwałk może pojawić się zero

– Jedynie w nocy z soboty na niedzielę na północno-wschodnich krańcach Polski, przede wszystkim na Suwalszczyźnie mogą pojawić się spadki temperatur dochodzące do zera, jednak w najbliższym czasie nie trzeba jeszcze obawiać się przymrozków – informuje dyżurny synoptyk IMiGW. – Dopiero od wtorku nastąpi zmiana pogody, zachmurzenie będzie większe, pojawią się opady, które w różnych regionach kraju będą miały inną intensywność.

Zapowiada się więc niemal tygodniowe okienko pogodowe, które warto jak najlepiej wykorzystać.

Dotacje na przetwórstwo – 30 marca 2018 r. rusza nabór wniosków!

Nawet 15 mln zł wsparcia na inwestycje mogą otrzymać mikro, małe i średnie zakłady przetwórcze

20 marca 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła.”

Ustawa dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego jest w Sejmie. Prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij