Pogoda dla rolników: Dobry tydzień na pracę w polu

W najbliższych dniach w całej Polsce będzie ciepło i słonecznie. To dobra pogoda dla rolników, którzy w ostatnich tygodniach zmagali się z kiepską pogodą, deszczem i tonącymi na polach pojazdami rolniczymi. W najbliższym tygodniu będzie można nadrobić zaległe prace polowe.

Pogoda we wrześniu była wyjątkowo niestabilna i deszczowa, co utrudniało prace polowe, a także obniżało parametry jakościowe zbieranych plonów. W wielu regionach opady były tak intensywne, że powodowały zastoje wody na polach – trudno było wjechać na nie ciągnikami, nie można było również wykonać jakichkolwiek wysiewów czy zabiegów. Koniec września zaskakuje więc całkiem ładną pogodą – w całej Polsce deszcze ustały.

Idealna pogoda dla rolników

– W tym tygodniu nie spodziewamy się opadów. Przelotne deszcze mogą popadać jedynie na krańcach zachodnich i w górach. Będą to jednak bardzo niewielkie ilości – mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Temperatura jak na koniec września również będzie zadowalająca. W dzień będzie utrzymywać się na poziomie od 16 stopni na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na zachodzie i południowym zachodzie. W nocy spodziewamy się od 6 stopni w rejonie Suwałk do 12 stopni na zachodzie kraju.

Podobne warunki pogodowe będą utrzymywały się przez kilka kolejnych dni aż do poniedziałku 2 października. Będzie ciepło, choć z każdym dniem temperatura może być nieco niższa. Rolnicy, którzy przygotowują się do jesiennych zasiewów lub do pierwszych zabiegów ochronnych na wschodzących plantacjach mogą więc spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie prace uda się wykonać zgodnie z planem i nie przeszkodzi w nich żadne załamanie pogody. Pogoda dla rolników w tym tygodniu nie zawiedzie.

W rejonie Suwałk może pojawić się zero

– Jedynie w nocy z soboty na niedzielę na północno-wschodnich krańcach Polski, przede wszystkim na Suwalszczyźnie mogą pojawić się spadki temperatur dochodzące do zera, jednak w najbliższym czasie nie trzeba jeszcze obawiać się przymrozków – informuje dyżurny synoptyk IMiGW. – Dopiero od wtorku nastąpi zmiana pogody, zachmurzenie będzie większe, pojawią się opady, które w różnych regionach kraju będą miały inną intensywność.

Zapowiada się więc niemal tygodniowe okienko pogodowe, które warto jak najlepiej wykorzystać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *