Polskie minikiwi — wzrasta popularność tego owocu
Polskie minikiwi to jeden z najzdrowszych owoców krajowej produkcji, którego popularność systematycznie rośnie. W tym sezonie chęć spróbowania tych owoców wyraziło ponad 4,5 mln Polaków, szczególnie mieszkańców dużych miast. Co decyduje o takiej popularności minikiwi?
Polskie minikiwi (sugerowana pisownia — MiniKiwi) to przede wszystkim owoce aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta), którą można uprawiać w Polsce. Udoskonalenie metod uprawy MiniKiwi przyczyniło się do tego, że jest to kolejny gatunek, w którego uprawie Polska stała się światowym potentatem. A jego jesienna obecność na rynku pozwala naturalnie wzmocnić odporność przed zimą.
Spis treści
Dlaczego polskie minikiwi staje się popularne?
Rosnąca popularność MiniKiwi to wynik intensywnej promocji tych owoców, która jest efektem pracy wielu zaangażowanych osób. Za wzrostem popularności MiniKiwi stoją przede wszystkim ci, którzy zaangażowali się w kampanię „Czas na polskie superowoce!”.
Jeszcze 5 lat temu owoce MiniKiwi praktycznie nie istniały w świadomości szerszego grona konsumentów. Te wartościowe owoce były znane w kręgach działkowców i hobbystów, z czym wiązała się ich znikoma podaż na rynku. Dopiero wyniki prac przeprowadzonych przez dr. hab. Piotra Latochę z SGGW pozwoliły tym owocom wychynąć z cienia i osiągnąć rynkowy sukces.
Polskie minikiwi jest doskonałe na surowo, ale także nadaje się do wyrobu domowych przetworów m.in. dżemów.
Jak rosła popularność minikiwi w Polsce?
Pierwsze badania rynkowe dotyczące obecności MiniKiwi na rynku przeprowadziła agencja Kantar na przełomie 2020/2021. Wtedy 3,6 mln ankietowanych jadło minikiwi. Rok później było to już 3,9 mln osób.
Tegoroczne badanie pokazuje, że zainteresowanie tymi owocami wyraziło 4,5 mln osób. Wynika z niego, że najbardziej chętni do spożywania minikiwi byli mieszkańcy miast liczących 100–500 tys. mieszkańców oraz osoby w dobrej sytuacji materialnej.
Reasumując, polskie MiniKiwi to kolejny produkt z rosnącej palety polskich superowoców. Dzięki niemu oferta owoców jagodowych stopniowo się rozszerza. Ponadto wydłuża się okres podaży świeżych jagód, dzięki czemu polscy konsumenci mogą przez dłuższy czas się nimi cieszyć. Dlatego sadownicy zajmujący się uprawą tych wymagających owoców szykują siły, by zaspokoić spodziewane zapotrzebowanie rynku.
źródło: polskiesuperowoce.pl
Czytaj też:
MiniKiwi – superowoc kolejny w polskiej palecie
Polskie superowoce 2022 — które najpopularniejsze?