Poprawa dobrostanu zwierząt – jakie zainteresowanie rolników?

Poprawa dobrostanu zwierząt to jeden z priorytetów obecnej jak i przyszłej WPR. Z tego względu wprowadzone zostało w 2020 roku nowe działanie „Dobrostan zwierząt”. Jak poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda zainteresowanie rolników kampanią w 2020 roku było spore. Rolnicy złożyli ponad 44 000 wniosków o dofinansowanie.

Jak zaznaczył Grzegorz Puda, obecna, a także przyszła WPR kładzie duży nacisk na zapewnienie zwierzętom lepszych warunków bytowych. Jak mówił podczas międzynarodowej konferencji „Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt”:

Zarówno obecna, jak i przyszła Wspólna Polityka Rolna kładzie duży nacisk na zapewnienie zwierzętom gospodarskim lepszych warunków bytowych. Mając to na uwadze oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nowego działania Dobrostan zwierząt.

Dobrostan zwierząt 2021 – stawki

Tak więc poprawa dobrostanu zwierząt jest jednym z priorytetów zarówno obecnej jak i przyszłej WPR. Działanie PROW 2014-2020 dotyczące dobrostanu zwierząt ma wyrównać straty, jakie rolnicy ponieśli w związku z zastosowaniem podwyższonych standardów przy utrzymywaniu zwierząt. Chodzi o takie standardy, które wykraczają ponad normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. O dofinansowanie w ubiegłym roku mogli starać się rolnicy, którzy utrzymują świnie oraz krowy. Od 2021 r. dodatkowo mogą ubiegać się rolnicy utrzymujący owce.

 • Rolnicy, którzy utrzymują świnie w ulepszonych warunkach bytowych, otrzymają 301 zł na lochę, a także 24zł na jednego tucznika.
 • Jeżeli chodzi o hodowlę krów mlecznych, rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie dobrostanowe, za utrzymanie wypasu w sezonie wegetacyjnym. Minimalny okres to 6h/dziennie przez 120 dni. Rolnicy spełniający te wymagania mogą otrzymać 185zł/sztukę bydła. Dodatkowo, jeśli rolnicy zapewnią o 20% większą powierzchnię bytową w budynku krowom mlecznym, w porównaniu do podstawowej powierzchni, która jest wymagana według przepisów, dostaną 595zł/sztukę bydła.
 • Rolnicy, którzy hodują krowy mamki, mogą otrzymać 329zł za każdą krowę. Warunkiem jest zapewnienie stadu (poza sezonem wegetacyjnym) dostępu do środowiska zewnętrznego. Powierzchnia takiego środowiska powinna być o 20% większa od minimalnej powierzchni, wymaganej według przepisów. Minimalny okres zapewnienia wypasu to 140 dni.
 • W przypadku owiec, rolnicy utrzymujący samice przez minimalny okres 12 miesięcy, otrzymają 133zł od jednej sztuki.

Jak podkreślił minister, rolnicy mogą jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie w kilku wariantach działania PROW 2014-2020.

Poprawa dobrostanu zwierząt. Jakie jest zainteresowanie rolników?

Zainteresowanie rolników kampanią w 2020 roku było spore. Rolnicy złożyli ponad 44 000 wniosków o dofinansowanie. Największym zainteresowaniem cieszył się wariant dotyczący wypasu krów mlecznych. To na niego blisko 35 000 rolników złożyło wnioski, uwzględniając w nich około 625 000 krów mlecznych. To oznacza, że płatność dobrostanowa przeznaczono na blisko 30% populacji krów mlecznych.

Jeśli chodzi o wnioski rolników w 2021 roku, zainteresowanie było wyższe niż w ubiegłym roku. Rolnicy złożyli blisko 49 000 wniosków, z czego najpopularniejszym wariantem był również wypas krów mlecznych. W ramach tego wariantu, rolnicy złożyli ponad 37 500 wniosków, uwzględniając 624 000 krów mlecznych.


Czytaj również: Spotkanie AGROunii z ministrem rolnictwa – co ustalono? Sprawdź!


Poprawa dobrostanu priorytetem – dobrostan zwierząt rozszerzony o…

Jak poinformował Grzegorz Puda ze względu na tak duże zainteresowanie rolników działaniem PROW 2014-2020 – Dobrostan zwierząt resort planuje kontynuować pomoc w zakresie dobrostanu zwierząt. Rolnicy hodujący gatunki oraz grupy zwierząt, które wcześniej były objęte tym działaniem będą mogli ubiegać się o pomoc. Dodatkowo resort ma w planach rozszerzyć pomoc o:

 • kury nioski;
 • kurczęta brojlery;
 • indyki;
 • opasy;
 • konie;
 • kozy.

W ramach działania PROW 2014-2020, dotyczącego dobrostanu zwierząt, resort planuje promocję ekologicznej produkcji. Rolnicy, którzy utrzymują zwierzęta według zasad rolnictwa ekologicznego, łatwiej otrzymają dofinansowanie dobrostanowe w porównaniu do rolników, którzy utrzymują zwierzęta w sposób konwencjonalny.

Przeczytaj również: Koreańskie bydło Hanwoo – szanse wprowadzenia do krajowej hodowli

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Majka pisze:

  Ja mam gdzieś te dobrostany jak zwierzęta są non stop chore.
  Kilka lat do tyłu żywność Polska była zdrowa a dzisiaj wszędzie sama chemia .
  Zwierzęta chore bo pasza sama chemia, a wcześniej zwierzęta były chowane na zdrowej paszy ,spały w oborze z obornikiem i mleko było pełnowartościowe a nie odwapnione i osteoporoza.
  Mięso i wędliny pełnowartościowe bez wody na patelni i z pięknym zapachem w kuchni.
  Precz z Unią i tymi wymogami !!!
  Unia doprowadzi do upadku polskiego rolnictwa i głodu w Polsce.

 2. Avatar Adam pisze:

  Tak jestem w tym programie i co jak przyszło do wypłaty okazało się że moje tuczniki sprzedane pośrednikowi zanim trafiły do ubojni zostały przeniesione przez niego na jego drugi numer potem pojechały do rzeźni bez mojej wiedzy. Jak przyszło do pieniędzy mimo że świnie trzymałem 5 miesięcy i wciągu 48 godz zostały ubite ja pieniędzy nie otrzymałem. ARiMR wyjasnia że system tak działa a ja się pytam czy tam pracują ludzie czy maszyny i gdzie jest zdrowy rozsądek. Sytuacja jest taka że trzeba to wszystko likwidować

 3. Avatar Ania pisze:

  To absurd, żeby płacić za dobrostan zwierząt. Zawsze myślałem, że godne traktowanie należy się każdemu. To tak jakby mieli płacić mi, że dbam o swoje dzieci, i jak włączam roombę to sprząta też w ich pokojach. Albo że jak coś się dzieje z ich zdrowiem to zadzwonię po lekarza. Zwierzęta w gospodastwie też powinnym być tarkatowane z szacunkiem.