Kiedy poprawa na rynku mleka?

Kiedy poprawa na rynku mleka?

1 marca na aukcji Global Dairy Trade po raz pierwszy w tym roku odnotowano wzrost cen za produkty mleczne. Czy to koniec kryzysu?

We wtorek po raz pierwszy odnotowano wzrost cen produktów mlecznych na aukcji Global Dairy Trade w Nowej Zelandii. Czy to oznacza poprawę na rynku mleka również w Polsce?

mlekovita / kryzys na rynku mleka

Na zmianę cen przyczynił się m.in. wzrostu chińskiego importu produktów mlecznych z Nowej Zelandii

mlekoZdaniem analityków z Credit Agricole Bank Polska wynikał on z poprawy nastrojów na giełdzie, którą spowodował silny wzrost chińskiego importu produktów mlecznych w styczniu br. Zgodnie z danymi firmy konsultingowej CLAL zwiększył się on w styczniu o 51,2% r/r w ujęciu ilościowym wobec spadku o 8,1% w całym 2015 r. Poza tym w styczniu w kierunku wzrostu chińskiego importu oddziaływały zakupy części produktów mlecznych, tj. pełnego mleka w proszku, odtłuszczonego mleka w proszku, masła odwodnionego oraz sera, z Nowej Zelandii po obniżonych stawkach celnych w ramach limitów uzgodnionych na mocy Porozumienia o Wolnym Handlu (Free Trade Agreement). Limity na 2016 r. zostały wyczerpane w styczniu.

Nie oczekuję, aby wzrost na aukcji GDT przełożył się na wyższe ceny w Polsce.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole

– Wyniki aukcji GDT uważane są za barometr sytuacji na globalnym rynku mleka. Z kolei sytuacja na globalnym rynku mleka determinuje sytuację w polskim sektorze mleczarskim. Innymi słowy trwały wzrost cen mleka w Polsce nie jest możliwy, jeśli nie wzrosną ceny mleka na świecie – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. – Nie oczekuję, aby wzrost na aukcji GDT przełożył się na wyższe ceny w Polsce. Najprawdopodobniej dojdzie do korekty notowań na aukcji kiedy napłyną słabsze dane nt. chińskiego importu za luty przez wygaśnięcie efektu zwiększonego importu do Nowej Zelandii. W naszym scenariuszu zakładamy, że trwały wzrost cen mleka w Polsce rozpocznie się w IV kwartale i na koniec roku cena skupu mleka wyniesie ok. 1,18 zł/l. Z kolei w lipcu osiągnięte zostanie minimum ceny skupu na poziomie ok. 1,02 zł za litr. Źródłem prognozowanego przez nas ożywienia będzie obniżenie światowej produkcji – podsumowuje.

Okazuje się, że chwilowy wzrost cen to jednak za mało na utrzymanie się wyższych stawek, a rolnicy na większe pieniądze za swoje produkty będą musieli jeszcze poczekać.

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Nowelizacja Prawa łowieckiego – czy rozwiąże problemy rolników?

Obecnie w Sejmie jest procedowana ustawa, która prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy jeszcze w tym roku

Resort rolnictwa zapowiada budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą, ale wielu rolników ma wątpliwości, czy taka inwestycja ma sens.

21 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij