Powiat ostrzeszowski nie chce być urzędowo wolny

Powiat ostrzeszowski nie chce być urzędowo wolny

Regiony urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego mogą mieć problem z transportem mięsa.

Rolnicy z regionu powiatu ostrzeszowskiego nie zgodzili się na wnioskowanie do KE o uznanie go za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego.

Choroba Aujeszkyego nazywana jest potocznie wścieklizną rzekomą. Na zakażenie wirusem narażone są w zasadzie wszystkie gatunki ssaków. Najczęściej jednak atakuje świnie. Objawia się m.in. gorączką, szarym odcieniem skóry, dusznościami, drżeniem ciała, niedowładem i porażeniem. W 2006 r. program jej zwalczania wprowadziło woj. lubuskie, a 2 lata później objęto nim całą Polskę. Obecnie, choć na terenie kraju jest coraz mniej ognisk wirusa SHV-1, nie wszystkie regiony decydują się na wystąpienie do KE o uznanie ich za urzędowo wolne. Zgodnie z jej wytycznymi, Polska podzielona została na 91 regionów, czyli obszary po 2 tys. km². W przypadku Ostrzeszowa teren obejmuje powiaty: ostrzeszowski, ostrowski i kępiński. Region ten do programu zwalczania wirusa przystąpił w 2008 r.

Plusem znalezienia się na liście regionów wolnych od choroby Aujeszkiego, byłaby możliwość eksportu wieprzowiny do krajów, w których problem z chorobą Aujeszkyego nie występuje.

– Od 2008 do 2014 r. odnotowaliśmy ponad 400 ognisk choroby – mówi Krzysztof Lamek z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ostrzeszowie. –Największe straty przynosi ona hodowcom, głównie w okresie wyproszeń i ciąży. Prowadzi do poronień i zaniku płodu – wyjaśnia. W lutym miną 2 lata odkąd nie zdiagnozowano żadnego ogniska choroby i region może się starać o uznanie za urzędowo wolny.

Plusem znalezienia się na liście regionów wolnych od choroby Aujeszkiego, byłaby możliwość eksportu wieprzowiny do krajów, w których problem z chorobą Aujeszkyego nie występuje. Teraz rolnicy chcąc je eksportować muszą wykonać badania serologiczne.

– Problem polega jednak na tym, że uznanie wiązałoby się też dla hodowców i producentów z utrudnieniami w przemieszczaniu świń na terenie kraju, co spowodować może pogłębienie kryzysu w chlewniach zarodowych. Utrudnienia w obrocie świniami polegają m.in. na obowiązku posiadania świadectw zdrowia i dodatkowych badań laboratoryjnych, co też wiąże się z dodatkowymi kosztami– mówi Marek Zwiernik z PIW. Producenci uznali więc, że w ich interesie najlepszym rozwiązaniem będzie przeciągnięcie wnioskowania do momentu, gdy większość województw będzie spełniać warunki niezbędne dla złożenia wniosku. Z informacji Krzysztofa Lamka wynika, że obecnie najwięcej ognisk choroby znajduje się na południu kraju.

 

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Krycie świń: inseminacja czy krycie naturalne?

Właściwe zapłodnienie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego. Postawić więc na inseminację czy naturalne krycie?

15 marca 2018

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy jeszcze w tym roku

Resort rolnictwa zapowiada budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą, ale wielu rolników ma wątpliwości, czy taka inwestycja ma sens.

21 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij