Prace polowe w nocy legalne? Czy to koniec kar dla rolników? Sprawdź!

Okres żniw zbliża się wielkimi krokami. W tym czasie rolnicy wykonują prace polowe również w nocy, co niekiedy spotyka się ze sprzeciwem części społeczeństwa. Czy wykonywane prac polowych w porze nocnej może stać się legalne? Sprawdźmy jakie stanowisko w tej sprawie wydał niedawno Sąd Rejonowy Lublin – Wschód.
Szczególnie latem, a zwłaszcza w okresie żniw rolnicy prace polowe wykonują nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Prowadzenie prac polowych w porze nocnej nie podoba się jednak wszystkim. To z kolei, powoduje że rolnicy otrzymują kary i mandaty za zakłócanie ciszy nocnej. Czy prace polowe w nocy są więc nielegalne, czy zgodne z prawem?
Spis treści
Prace polowe w nocy zgodne z prawem
Prowadzenie prac polowych przez rolników nie zawsze jest akceptowane przez społeczeństwo. Przekonał się o tym rolnik z terenu woj. lubelskiego, którego obwiniono o to, że swoim zachowaniem zakłócił spoczynek nocny, przez to że od północy do około pierwszej w nocy kosił kombajnem zboże, a także kukurydzę.
Do sprawy rolnika nawiązała Lubelska Izba Rolnicza, która przedstawiła postanowienie Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w sprawie dotyczącej prac polowych wykonywanych przez rolnika w godzinach nocnych.
Sąd Rejonowy stanowczo stwierdził, że zachowanie rolnika podczas prac polowych w nocy nie miało znamion wykroczenia. Co więcej, prace polowe w nocy były wykonywane zgodne z prawem.
Znikną kary i mandaty dla rolników za prace polowe po godz. 22?
Sąd postanowienie, które wydał uzasadnił następująco:
(…) praca rolnicza niezależnie od skutku, który niekiedy wywołuje, w postaci hałasu nie jest czynem społecznie szkodliwym, a tym samym zakłóceniem porządku publicznego lub wybrykiem. Jest efektem koniecznej działalności gospodarczej, notabene potrzebnej ogółowi społeczeństwa. Zachowanie rolnika nie jest w żaden sposób sprzeczne z obowiązującymi na wsi normami i nie wywołuje zgorszenia.
Niemniej jednak, często prace polowe wykonywane w nocy przez rolników są źle odbierane przez społeczeństwo. W kierunku rolników kieruje się wówczas kary i mandaty. To wkrótce może jednak zmienić się, gdyż przedstawione stanowisko Sądu jednoznacznie wskazuje, że rolnik pracując w porze nocnej nie narusza prawa. Ponadto, takie zachowanie leży w interesie całego społeczeństwa, które korzysta z tego, co rolnik wyprodukuje.
Czytaj również: Produkcja zwierzęca w UE do likwidacji? Sprawdź!
Źródło: Lubelska Izba Rolnicza
No nareszcie jakiś normalny sąd.