Premia dla młodych rolników 2023. Młodzi nie chcą pieniędzy!

Po raz kolejny ARiMR wydłuża nabór wniosków o dotacje na rozwój gospodarstw rolnych. Premia dla młodych rolników 2023 wynosi 200 tys. zł.  Jednak z liczby zgłoszeń wynika, że ci nie chcą inwestować. Dlaczego? 

Od 30 sierpnia ARiMR przyjmuje wnioski o premię dla młodego rolnika w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027. Początkowo nabór miał się zakończyć 29 września, ale Agencja wydłużyła go do 16 października. Wczoraj, ostatniego dnia składania dokumentów, termin ponownie wydłużono, tym razem do 27 października.

Jak dostać premię dla młodych rolników?

Wsparcie z Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027 jest skierowane do osób w wieku od 18 do 40 lat, które dopiero rozpoczynają działalność rolniczą. Muszą one spełniać następujące kryteria:

 • Ukończone 18 lat i nieukończone 41 lat w dniu składania wniosku.
 • Posiadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa.
 • Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.
 • Ewentualnie rozpoczęcie (po raz pierwszy) takiej działalności w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy.
 • Bycie jedynym kierującym w planowanej / rozpoczętej działalności rolniczej w gospodarstwie.
 • Powierzchnia użytków rolnych odpowiadająca co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej. Opcjonalnie jego wielkość ekonomiczna powinna wynosić co najmniej 15 tys. euro. Powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 tys. euro.
 • Odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnienie ich w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty premii.
 • Przedłożenie w ARiMR biznesplanu i zobowiązanie do jego realizacji w ciągu 3 lat kalendarzowych następujących po roku, w którym został złożony wniosek.

Ile wynosi premia dla młodych rolników 2023?

Premia ma charakter ryczałtu i wynosi 200 tys. zł. Jednak jej wypłata odbędzie się w dwóch ratach. Pierwszą, w wysokości 140 tys. zł,  Agencja wypłaci po tym, jak młody rolnik spełni warunki do przyznania pomocy. Druga rata, 60 tys. zł, zostanie wypłacona po zrealizowaniu biznesplanu.

Ponadto dotacja ta jest przyznawana na gospodarstwo i tylko jednemu z małżonków.

Na co młody rolnik może wydać 200 tys. zł?

Zasady naboru jasno określają, na co należy przeznaczyć tę jednorazową dotację. Mianowicie przyznane środki można wykorzystać w celu prowadzenia gospodarstwa lub sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Należy przy tym mieć na uwadze, że:

 • co najmniej 70 proc. kwoty należy zainwestować w środki trwałe, np. na:
  • budowę lub modernizację budynków gospodarczych,
  • zakup gruntów rolnych, nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, zwierząt gospodarskich;
 • pozostałe 30 proc. kwoty można przeznaczyć np. na zakup środków do produkcji rolnej, paszy dla zwierząt, środków ochrony roślin, nawozów czy paliwa rolniczego.

Nawiasem mówiąc, za przyznane pieniądze nie można nabyć gruntów od bliskiej rodziny (m.in. rodziców, małżonka, dzieci). Nie można ich też przeznaczyć na budowę na cudzym gruncie. Jeśli zatem ziemia nie należy ani do wnioskodawcy, ani nie wchodzi w małżeńską wspólność majątkową, taka trwała inwestycja za premię dla młodego rolnika jest niemożliwa.

Premia dla młodych rolników 2023: zasady składania wniosków

Wnioski o bezzwrotną premię należy składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Aktualnie nabór w ramach programu Premia dla młodych rolników trwa do 27 października 2023 r. Czy to ostateczny termin?

Małe zainteresowanie programem

Jak podaje ARiMR, do 16 października w naborze wpłynęło raptem 1230 wniosków, głównie w województwach mazowieckim i lubelskim. Ale to bardzo mało, prawie dwukrotnie mniej niż w ubiegłym roku (2234 wnioski). Wygląda na to, że pula środków jest większa niż samych chętnych. Czy to dlatego resort rolnictwa ponownie wydłużył nabór wniosków?

Dlaczego premia dla młodych rolników 2023 nie cieszy się zainteresowaniem? Pojawiły się przypuszczenia, że problem stanowi ograniczenie możliwości składania wniosków tylko do systemu elektronicznego. Czy aby na pewno? W końcu pomoc skierowana jest do młodego pokolenia, które z cyfrowymi narzędziami radzi sobie znacznie lepiej niż starsze generacje. Może więc warto zadać inne pytanie. Czy młodzi jeszcze widzą swoją przyszłość w rolnictwie? Czy ich zdaniem na rolnictwie można jeszcze zarobić?

Czytaj też: Na kontach pieniądze za niezapłaconą kukurydzę. Czy już dostałeś?

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 24

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Mlody rolnik pisze:

  Autor nie wspomniał że po wzięciu dotacji mlody rolnik ma wykazać 70 procent dochodu tylko z gospodarstwa przez najbliższe 3 lata i to ten zapis zniechęca najbardziej, bo weź i wyżyj tylko z gospodarstwa nigdzie indziej nie pracując. Ten co tworzył ten program chyba nie wiele zna realia polskiej wsi, pozdrawiam

 2. Seweryn pisze:

  młodzi chcą pieniądze. Ale sam nabór, warunki jak i ogólnie papierologia sprawiają że gra nie jest warta zachodu. jestem młodym.rolnikiem ale prowadzę gospodartstwo już kilka lat. więc nie kwalifikuje się do tego. więc w czym jestem gorszy?
  niestety ale.to.nie są pieniądze dla ludzi.

 3. Grzeslaw pisze:

  odpowiedz jest prosta, za bardzo jest wyśrubowana punktacja. Mlody często nie ma jak uzyskać minimalnej ilości punktow

 4. Rolnik pisze:

  To niech zmienią warunki a nie piszecie że nie chca

 5. Preniero pisze:

  Za te ich wymogi i zobowiazania to nikt nie chce tych pieniedzy

 6. Łukasz pisze:

  co do metody zgłoszenia zapomnieliście dodać że jest to robione poprzez ODR Ośrodek Doradztwa Rolniczego fakt faktem trzeba zapłacić ale sumę jaką otrzymuje się w dofinansowaniu jest o 45 razy wyższa coś za coś co do wymogów trzeba spełnić od 30% do 10% lub ” do poziomu co najmniej 19 500 euro – w przypadku, gdy gospodarstwo beneficjenta/ wskazane w biznesplanie dla roku wyjściowego nie spełniało wymogu wyjściowej wielkości ekonomicznej ” czy to tak dużo ?? ja zgłaszając wniosek już wcześniej zaplanowałem powiększenie gospodarstwa z powodu kredytu…

 7. Bart pisze:

  Jakby nie wymagali kurusu i tego dwuletniego prowadzenia działalności plus preferencje przy dzierżawach od KOWR to można rozmawiać a tak to nie ma i nie będzie chętnych

 8. Regeneratiw pisze:

  też chciałem do tego startować, rozmawiałem z młodymi rolnikami którzy próbowali ale stwierdzili że wymagania i papierologia przed i po jest taka zawiła i durnowata że nie chce im się na to czasu tracić, spowiadać się urzędnikom, wolą zająć się gospodarstwem bez proszenia się o jałmużnę.