Prowadzenie gospodarstwa na emeryturze będzie możliwe?

Download PDF

Zgodnie z przepisami starsi rolnicy, aby przejść na emeryturę muszą zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. Niekiedy jednak rolnicy nie mają komu przekazać gospodarstwa i pojawia się problem. Czy w takim razie jest szansa na zmianę przepisów, aby prowadzenie gospodarstwa było możliwe również na emeryturze? Sprawdźmy!

O zmianę przepisów zawnioskował samorząd rolniczy, który przekazał swoje propozycje do resortu rolnictwa. Jak czytamy na stronie KRIR konieczność zaprzestania prowadzenia gospodarstwa na emeryturze jest dla rolników krzywdzące z kilku powodów, o których wspominamy poniżej.

Prowadzenie gospodarstwa na emeryturze – brak następcy

Zgodnie z przepisami rolnik aby otrzymać prawo do emerytury rolniczej w pełnej wysokości musi m.in. zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. Tymczasem nie zawsze ma komu przekazać swoje gospodarstwo. Na dodatek, jak wskazuje KRIR rolnicy zazwyczaj wyrażają chęć dalszego prowadzenia gospodarstwa również na emeryturze, z powodów ekonomicznych. Mimo to, rolnicy muszą zrezygnować z działalności rolniczej, co według KRIR jest sprzeczne z Konstytucją RP. Wymóg, by rolnicy przestali być właścicielami (posiadaczami) gospodarstw rolniczych stoi w sprzeczności z art. 21 i art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – podaje KRIR. W związku z tym, rolnikom nie powinno zabierać się własności swoich gospodarstw.

Prowadzenie gospodarstwa na emeryturze a problem regulowania podatków

Kolejny problem, który może pojawić się w takiej sytuacji dotyczy przekształcenia podatku rolnego w podatek od nieruchomości za siedlisko emeryta, w którym pozostały budynki gospodarcze. Jeżeli rolnik uprawniony do emerytury rolniczej zdecyduje się na zaprzestanie gospodarstwa rolnego, pozostawiając jednak własność siedliska, to takie nieruchomości w dalszym ciągu powinny być opodatkowane podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości – podaje KRIR. Podkreślając przy tym, że obecnie rolnik płaci znacznie wyższe podatki, pomimo tego, że jego przychody są niższe, niż przed emeryturą.

Z uwagi na powyższe problemy, które niejednokrotnie pojawiają się KRIR zawnioskował o podjęcie działań legislacyjnych. Dzięki nim prowadzenie gospodarstwa na emeryturze mogłoby być możliwe bez żadnych przeszkód.

Dowiedz się więcej: Wcześniejsze emerytury rolnicze – czy nastąpią zmiany?

Źródło:KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 390

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
3 Odpowiedzi na temat
1 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
5 Komentuj autorów
MilusiaWasylAnnaG35Stanidlaw Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanidlaw
Gość
Stanidlaw

Bardzo mądrze. Będzie krowka, świnka,będzie życie. Tylko żeby weteryniarze nie łazili aby zbierać kasę. I te meldunki do Agencji o tym że dziadek na jedną krówkę to zbyteczny balast urzędniczy , który emeryta niepotrzebnie stresuje a jest tak potrzebny jak” szabla dla lotnika”.

G35
Gość
G35

Albo emerytura albo praca i proste gospodarstwo należy sprzedawać państwu Polskiemu albo kto będzie chciał mieć A nie żartować żerować

Wasyl
Gość
Wasyl

Zwykły pracownik emeryt może pracować dlaczego nie rolnik

Milusia
Gość
Milusia

Jestem pewna że w dzieciństwie uderzyłeś się w głowę. Do chwili obecnej rolnicy pobierali emeryturę kwartalną ponieważ nie mieli komu przekazać gospodarstwa. Ale skoro przez 45 lat płacili KRUS to należy im się jak chłopu ziemia. Następna sprawa jeżeli rolnik ma większy areał to płaci znacznie większe składki więc bez łaski i dostanie swoje. Bo zazwyczaj tacy spracowani ludzie długo nie pocieszą się emeryturą. Dlatego durniu jeden z drugim nie zazdrość bo to nie kokosy. Wczasów przez swoje życie też niemiał bo to niemożliwe na roli. Można by wymieniać w nieskończoność ale co ty się na tym znasz. Nie pozdrawiam.

Anna
Gość
Anna

Myślę,że możliwość wyboru, zadowoli wszystkich. Jedni chcą dalej prowadzić, drudzy przepisują i z głowy. Przecież 65 lat to nie wiek starczy i siły jeszcze są. A kto chce odpocząć niech ma wybór, np. sprzedać.