Wicerzecznik PiS Radosław Forgiel zapewnił, że będą rekompensaty dla poszkodowanych rolników przez piątkę dla zwierząt. Co więcej, mają być one w pierwszej kolejności załatwione przez nowego ministra rolnictwa i leśnictwa Grzegorza Pudę.
Prezydent Duda będzie kierował się dobrem polskiego rolnictwa
Nowela ustawy o ochronie zwierząt, nad którą obecnie pracuje Senat była tematem dyskusji sobotniego programu ,,Śniadanie w Trójce”.
Biorący w niej udział doradca prezydenta RP Andrzej Waśko przyznał, że powyższa ustawa ,,rodzi” poważne skutki gospodarcze i polityczne. Jednocześnie zapewnił, że Andrzej Duda decydując o losie ustawy weźmie pod uwagę zarówno dobro rolników, jak i polskiego rolnictwa.
Wpływ na to mogło mieć spotkanie prezydenta Dudy ze strajkującymi rolnikami, o czym wspominaliśmy w artykule – Protest rolników przeciwko ustawie o ochronie zwierząt.
Ważne jest etyczne podchodzenie do zwierząt i rekompensaty dla poszkodowanych rolników
Marcin Kierwiński (KO) zauważył natomiast, że etyczne podchodzenie do zwierząt jest rzeczą bezsprzeczną. Natomiast wciąż nieprzemyślana przez PiS pozostaje kwestia bezpieczeństwa gospodarczego.
Podkreślił to tymi słowami:
,, Kwestia wolności gospodarczej, odszkodowań, rekompensat, przygotowania niezbędnego czasu, aby przedsiębiorcy którzy stracą na tej ustawie, mogli zmienić branże, mogli przyjąć rozwiązania, które zabezpieczą los ich i ich rodzin”
Pierwsze zadanie nowego ministra rolnictwa i leśnictwa
Głos w tej sprawie zabrał również wicerzecznik PiS Radosław Forgiel. Zapowiedział on, że jednym z pierwszych zadań nowego szefa resortu rolnictwa będzie rozmowa o rekompensatach.
Czytaj również – Dlaczego Ardanowski ustępuje z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi?
Podkreślił jednocześnie, że rekompensaty dla poszkodowanych rolników będą negocjowane ze środowiskiem, które ma je otrzymać.
Ponadto, dodał, że kwota wsparcia dla producentów rolnych ma być adekwatna do przewidywanych strat. Jest to możliwe, ponieważ nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu, lub hodowli zwierząt futerkowych.
Dotyczy to także podmiotów, które będą musiały ograniczyć, bądź zrezygnować z przeprowadzania uboju rytualnego.
Źródło: PAP
Dodaj komentarz