Restrukturyzacja gospodarstw rolnych, ostatni dzwonek!

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych, popularny i bardzo przydatny rolnikom program, kończy się już za kilkanaście dni. Ci, którzy nie podjęli jeszcze decyzji czy wziąć w nim udział, mają już niewiele czasu, aby złożyć wniosek. Na gospodarzy spełniających warunki czeka 60 tys. zł.

Wielu rolników na przestrzeni dziewięciu lat skorzystało z tej formy dofinansowania swojego niedużego gospodarstwa. Jest jeszcze kilkanaście dni, aby skompletować dokumentację i złożyć wniosek do ARiMR. Warunki skorzystania z tego wsparcia nie są zbyt wygórowane a kwota pozwala na przeprowadzenie inwestycji w gospodarstwie.

Dodatkowa pomoc finansowa z ARiMR – sprawdź więcej szczegółów! 

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych – jakie warunki?

Mówiąc w dużym skrócie, żeby otrzymać wsparcie z programu restrukturyzacja gospodarstw rolnych, trzeba posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Ale nie zamyka to drogi innym producentom. O pieniądze mogą ubiegać się także osoby posiadające nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych. Istotne jest, aby wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała 13 tys. euro.

Wnioskodawca może być ubezpieczony w KRUS lub w ZUS i być dwuzawodowcem, czyli może prowadzić działalności gospodarczą jednocześnie pracując na etacie. Spełnić jednak należy ważny warunek: przychody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

Na co są największe dopłaty dla rolników? Sprawdź ranking programów PROW!

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych – na co i jakie pieniądze?

A teraz to, co najważniejsze – pieniądze. Wsparcie dla posiadaczy małych gospodarstw wynosi 60 tys. zł. i jest wypłacane w dwóch ratach: 48 i 12 tys. zł. ARiMR wyraźnie określa, na co można przeznaczyć pieniądze ze wsparcia. Otóż zasada jest taka: „Pomoc musi zostać w całości przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych.

Przynajmniej 80 proc. premii trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe (budowę lub remont budynków; nabycie nowych maszyn; zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt; zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków)”. Restrukturyzacja gospodarstw rolnych jest dla wielu również nadzieją na zmianę kierunku produkcji.

Ilu rolników, tyle opinii

Restrukturyzacja małych gospodarstw 2021, podobnie jak i inne programy wzbudza wiele emocji. Część rolników chętnie z niego skorzystała, bo pieniądze drogą nie chodzą a przynajmniej bardzo rzadko. Inni uważają, że środki na wsparcie gospodarstwa są niewystarczające. Jak mali producenci traktują program restrukturyzacja gospodarstw rolnych dowiecie się z forum rolniczego.

„U mnie dzisiaj było kontrola w sprawie małych gospodarstw i sprawdzali wielkość pól i łąk i sprawdzali co jest na polach zasiane i czy się zgadza z biznesplanem. Do budynków nie wchodzili i sprawdzali księgę wpisów świń i bydła czy się zgadza z biznesplanem”. Paweł 98.

„To nie jest pomoc mająca na celu zwiększenie dochodowości (po części tak też i jest) tylko złagodzenie skutków braku dochodowości u małych gospodarstw. Przedłużenie agonii. Mamienie gospodarstw, dajemy wam kasę za nic. Jacy jesteśmy wspaniałomyślni. Stosują metodę kija (wymogi) i marchewkę”. Robert55555.

„…Trzeba powiedzieć jasno liczy się biznes plan taki że zmieni to gospodarstwo na życiowe a nie jak do tej pory wiele małych aby tylko posiać i będzie dobrze bo tak zawsze było. Teraz rolnik musi być ekonomisto handlowcem na rynku, musi zaistnieć takie produkty wytwarzać i jechać do miasta na stragany…” galan99.

Jak widać, restrukturyzacja gospodarstw rolnych a właściwie pieniądze z nią związane wzbudzają bardzo różne emocje.

Czas to pieniądz, dlatego…

wniosek o przyznanie pomocy składamy do oddziału regionalnego Agencji osobiście, lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej. Można to też załatwić za pomocą dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy doradców ODR.

Krótko mówiąc, wybór należy do rolnika. Najważniejsze jest jednak to, że na rynku pojawiła się oferta wsparcia. Czy gospodarz z niej skorzysta, to już jest jego wybór. Gdyby jednak chciał skorzystać z tej oferty, to wnioski na program restrukturyzacja gospodarstw rolnych można składać do 29 maja. Koniec i kropka. Czasu zostało niewiele.

O pomocy dla małych gospodarstw można również przeczytać w artykule: Restrukturyzacja małych gospodarstw 2021 r. vs Młody rolnik 2021!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 68

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Ewelina pisze:

    Witam. A w przypadku gdy z mężem jesteśmy dzierżawcami , Mamy 2 umowy na 10 lat , (ok 11 h przeliczeniowych) jesteśmy ubezpieczeni w Krusie, ale nie Mamy na własność to również możemy się starać? .
    Pozdrawiam.