Retencja wody – dofinansowanie. Rekompensaty za straty nie dla każdego

Jeśli na trwałych użytkach rolnych wystąpi podtopienie w czasie określonym w pakiecie 9, właściciel otrzyma rekompensatę. Krótko mówiąc, gdy na jego użytkach zielonych zaistnieje niezamierzona retencja wody dofinansowanie, po spełnieniu warunków, jest w jego zasięgu.

Jak ważna jest ochrona przyrody może świadczyć pojawienie się pakietu 9 – „Retencjonowanie wody”. Ma on rekompensować rolnikom wystąpienie zalania lub podtopienia gruntów pod warunkiem, że nie zmniejszy jej szybkiego odpływu.

Retencja wody – dofinansowanie wybranych obszarów

Podobnie jak pakiecie 8 także pakiet 9 promuje ochronę przyrody. Jak podaje ARiMR w ramach pakietu 9 płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną przyznaje się do ściśle określonych uwarunkowań. Dofinansowanie kierowane do powierzchni trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych :

  • zalanych lub podtopionych, przy czym zalanie lub podtopienie rozumiane są jako stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80% przez co najmniej 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września;
  • położonych na działkach rolnych, na których trwa realizacja zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego w ramach pakietu 4 albo 5, albo 8, z wyłączeniem wariantu 4.3 i 5.3, i objętych obszarem zatwierdzonym odpowiednio w ramach pakietu 4 albo 5, albo 8, z wyłączeniem wariantu 4.3 i 5.3 – o zwartym obszarze w gospodarstwie rolnym wynoszącym co najmniej 0,1 ha.

Kompendium informacji. Retencja wody – dofinansowanie

Fakt zalania gruntów potwierdza Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w terminie do 10 października.

Ważny jest także okres trwania zdarzenia. Jeśli przez okres 12 dni trwa na użytkach zielonych retencja wody dofinansowanie wynosi 260 zł/ha.

Zobowiązanie dotyczące pakietu 9 podejmuje się od 2022 roku. Okres realizacji, podobnie jak w Pakiecie 8 trwa jeden rok.

Płatność za retencjonowanie wody przysługuje do działek rolnych, na których w danym roku, przez co najmniej 12 dni w okresie między 1 maja a 30 września utrzymuje się woda powodująca zalanie lub podtopienie.

We wniosku rolnik nie deklaruje działek rolnych objętych zobowiązaniem, lecz chęć przystąpienia do pakietu.

Rolnik ubiegający się o te płatność nie ma obowiązku posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej. Nie prowadzi też rejestru działalności.

Podsumowując zauważamy, że Pakiet 9 podobnie zresztą jak 8 w pewnym sensie przygotowują rolników do uczestnictwa w Krajowym Planie Strategicznym. Jego realizacja przewidziana jest w przyszłym roku. Mimo że nie do wszystkich gospodarzy adresowane jest dofinansowanie – retencja wody, realizowany już działań jest miłym dodatkiem finansowym.

Czytaj też: Dopłaty do użytków zielonych. Co oferuje rolnikom pakiet 8?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *