Rolnictwo: jak znaleźć sposób na zysk?

Rolnictwo A.D. 2015 – z jednej strony wysokie plony zbóż na świecie, z drugiej niskie ceny skupu: zbóż, mleka i  żywca. Do tego susza i wysokie ceny nawozów i środków ochrony roślin. Co w tej sytuacji mogą zrobić polscy rolnicy, by przetrwać i zarabiać?

„Rolnictwo to nasza pasja” – przyznaje Tomasz Zdziebkowski prezes Top Farms

„Współczesne rolnictwo Polska i Świat” – to tytuł konferencji, którą z okazji 20-lecia istnienia zorganizowała w Poznaniu grupa Top Farms. Firma, która rozpoczynała działalność od  dzierżawy gruntów rolnych w Siedlisku koło Nowej Soli, dzisiaj stała się jednym z największych producentów wysokiej jakości żywności oraz surowców i produktów dla przetwórstwa rolno – spożywczego.

– Rolnictwo to nasza pasja, największym sukcesem jest utrzymanie dużej ilości dzierżaw – mówi prezes Top Farms Tomasz Zdziebkowski – a także skonsolidowanie tych dzierżaw i przede wszystkim konsolidacja zespołu, wysoko wykwalifikowanej kadry na tej dzierżawionej ziemi. Myślę, że to jest klucz do jakiejkolwiek innej działalności. 

Gospodarująca na blisko 30 tys. ha grupa zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą. Na tym jednak – jak przekonywał Tomasz Zdziebkowski – holding nie chce poprzestawać: – Dzisiaj musimy postawić na rolnictwo profesjonalne. Plany na przyszłość są przede wszystkim związane z podążaniem za rozwojem rynku żywności w Polsce, uczestniczenie w tym rynku bardziej aktywnie, poprzez wejście w sektor przetwórczy, sektor nasienny. Chcemy zwiększyć skalę przetwórstwa i paletę produktów tak, aby zatrzymywać część marży.

Działalność grupy Top Farms stała się punktem wyjścia do analizy kondycji rolnictwa na świecie i w Polsce. Jak podkreślali eksperci, kończący się rok nie był dla naszych rolników zbyt łaskawy.

Współczesne rolnictwo- Polska i Świat

Współczesne rolnictwo – Polska i Świat

– Jeśli chodzi o polskie rolnictwo i jego kondycję, to na pewno, w przypadku większości branż,  jest ona gorsza niż była w zeszłym roku – przekonywał Michał Koleśnikow, kierownik zespołu analiz sektorowych i rynków rolnych BGŻ BNP Paribas. – Mieliśmy do czynienia z kilkoma kryzysami i jednym z nich na pewno była susza, drugim bardzo wyraźny spadek cen mleka, ale również trzody chlewnej, czy zbóż. 

Ten spadek – jak tłumaczyli eksperci – to w dużej mierze efekt rekordowych plonów pszenicy i dużych nadwyżek w światowej produkcji (zwłaszcza w Chinach). W tej sytuacji polscy rolnicy mają tylko jedno wyjście. Szukać nowych rynków zbytu.

IMG_3513

„Szansą dla Polski jest eksport” – przekonuje Mirosław Marciniak  z InfoGrain

– Szansą dla Polski jest eksport, jak najbardziej, ponieważ w ten sposób pozbywamy się nadwyżek – tłumaczy Mirosław Marciniak, ekspert InfoGrain. – Polska w tej chwili nie jest w stanie skonsumować takich ilości zbóż, jakie produkuje, ze względu na dużo mniejszy popyt. Więc ten eksport musi być. Bez eksportu te ceny na rynku krajowym będą dużo niższe. 

Kłopot w tym, że już dzisiaj wielu producentów skarży się, że rolnictwo nie jest sposobem na prosty zysk i że wielu z nich działa na granicy opłacalności. By produkować więcej zbóż i wciąż wyższej jakości, wydają krocie na środki ochrony roślin i nawozy. Dyrektor handlowy departamentu korporacyjnego Grupy Azoty – Hubert Kamola – przekonywał, że poziom cen nawozów jest nie tylko wypadkową kosztów produkcji, ale także sytuacji politycznej i gospodarczej w wielu miejscach na świecie.

– Polska  to jest tylko 1%, jeżeli chodzi o globalny rynek nawozów – mówi Huber Kamola. – Europa to jest tylko 10% – mimo że wydaje nam się całkiem duża, więc ceny, z którymi mamy do czynienia są cenami absolutnie globalnymi.

Co gorsze, blisko połowa żywności na świecie produkowana jest dziś z udziałem nawozów sztucznych. Bez nich – jak przekonują eksperci – nie ma nowoczesnego rolnictwa. Podobnie zresztą jak bez selekcji materiału siewnego. Dlatego, jak tłumaczył prezes Polskiej Izby Nasiennej – dr Karol Marciniak, wybór odpowiednich nasion to podstawa.

Zacznij od nasion

„Wybór dobrych nasion to podstawa” – tłumaczy dr Karol Marciniak

– Jeżeli nie zaczniemy od nasion, dobrych nasion, sprawdzonych nasion, to późniejsze efekty nie nadrobią tego. Nie można się łudzić. Jedynie jeżeli rolnik wysieje nasiona sprawdzone, może rzeczywiście w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje roślina uprawna – mówi dr Marciniak.

Z jednej strony rolnictwo profesjonalne – profesjonalizacja produkcji i stawianie na żywność najwyższej jakości – z drugiej tworzenie silnych grup i eliminacja pośredników – zdaniem uczestników dyskusji panelowej to najlepszy sposób na maksymalizację zysków przez rolników.

Aneta Uss - Lik. Martin&Jacob

„Łańcuch dostawców jest zbyt długi” – mówi Aneta Uss-Lik z Martin&Jacob

– Zdecydowanie tak. Wygląda to w ten sposób, że ten łańcuch dostawców jest zbyt długi – wyjaśnia Aneta Uss-Lik, ekspert rynku rolnego Martin&Jacob. – I gdyby tak zmniejszyć rynek pośredników wydaje się, że więcej zarabialiby sami rolnicy sami producenci, ale też sami konsumenci mogliby mieć szerszy dostęp do produktów i też do produktów w dobrej cenie.

A zadowolony rolnik i zadowolony klient – jak przyznali zgodnie uczestnicy konferencji – to sytuacja niemal idealna.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *