Rolnicy z kujawsko-pomorskiego chcą odszkodowań

Rolnicy z kujawsko-pomorskiego chcą odszkodowań

Dochodzą niepokojące sygnały z woj. kujawsko-pomorskiego. Tamtejsi rolnicy zapowiadają, że będą starali się o odszkodowania!

Mijająca zima nie sprzyjała uprawom. Niepokojące sygnały dochodzą m.in. z woj. kujawsko-pomorskiego. Tamtejsi rolnicy zapowiadają, że będą starali się o odszkodowania!

Styczniowe mrozy oraz brak śniegu sprawiły, że duża część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, wystosował w związku z tym do wojewody pismo z prośbą o powołanie komisji, która oszacuje ostateczną wielkość strat. Najbardziej wymarznięciami dotknięte zostały powiaty: brodnicki, grudziądzki, mogileński, żniński i inowrocławski i właśnie stamtąd napływa najwięcej niepokojących informacji. Najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień. Rośliny tego ostatniego gatunku, zarówno liście jak i korzenie, mają nienaturalny rudy kolor i nie dają oznak wegetacji. Rolnicy liczą, że na wniosek wójtów gmin powstaną komisje do szacowania strat.

– Nie sądzę, żeby w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem były kredyty, szczególnie, kiedy spóźnione są już dopłaty. Kredyt nie jest rozwiązaniem, gdyż trzeba zapłacić od niego prowizję, poza tym nie każde gospodarstwo spełnia wymogi do otrzymania go – mówi prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. – Najlepsze w tej chwili byłyby dopłaty do 1 ha, tak jak miało to miejsce w 2012 r. Tu minimum, które pozwoliłoby pokryć straty, wyniosłoby co najmniej 100 zł do 1 ha. I takiej pomocy oczekujemy – dodaje.

Ostateczna wielkość strat w województwie powinna być znana w ciągu najbliższego tygodnia. Na najbliższy piątek (19 lutego) planowane jest także spotkanie wojewody z przedstawicielami rolników.

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Acetamipryd – czy formulacja ma znaczenie?

Podczas konferencji Sumi Agro przedstawiono wyniki badań dotyczących acetamiprydu. Sprawdź, jaki wpływ ma forma użytkowa na skuteczność działania preparatu

8 marca 2018

Fitoremediacja – biologiczne zwalczanie zanieczyszczeń

Fitoremediacja to wykorzystanie roślin do ograniczania zanieczyszczeń. Rośliny potrafią bowiem usuwać zanieczyszczenia zarówno z powietrza, jak i gleby.

16 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij