Rolniczy „Okrągły stół”. Jakie są ustalenia?
Rolniczy „okrągły stół” skupił w ministerstwie rolnictwa przedstawicieli rolników, którzy czuli się oszukani w związku z obecną sytuacją na rynku zboża. Rozpoczął się i zakończył 29 marca. Co udało się ustalić? Sprawdźmy…
Trudna sytuacja producentów zbóż sprawiła, że rolnicy podejmowali w ostatnich tygodniach akcje protestacyjne zakrojone na wielką skalę. Niezadowolenie miał rozwiązać rolniczy „okrągły stół”. Czy spełnił oczekiwane nadzieje?
Spis treści
Obrady w gmachu ministerstwa rolnictwa
Rolniczy „okrągły stół” skupił przedstawicieli: rolników, eksporterów zboża oraz resortu rolnictwa. Rozpoczął się wczoraj (tj. 29.03.) o 13:00 i
zakończył ok. 22:30. Podczas tych wielogodzinnych obrado-negocjacji nie zabrakło oczywiście zwrotów akcji. Media miały swoje 10 minut na początku obrad, po czym rozmowy toczyły się bez udziału kamer, a nawet bez dostępu do telefonów komórkowych.
Około 18:00 dowiedzieliśmy się, że minister Kowalczyk opuścił obrady, pozostawiając „podpisany przez siebie świstek papieru z wypisanymi 11. punktami porozumienia”.
To nie wygląda jak porozumienie z ministrem, wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, tylko z jakimś Heńkiem Kowalczykiem — podsumował wstępny etap rozmów Władysław Serafin.
Dlatego też obradujący postanowili nie opuszczać gmachu resortu, zapowiadając nawet strajk okupacyjny. Przy czym jak relacjonowali mediom, pozostali, aby wypracowywać i dopracowywać poszczególne punkty porozumienia.
Rolniczy „okrągły stół” wznowił więc posiedzenie. Po czym strony doszły do porozumienia, co przedstawiły o 22:40 podczas konferencji prasowej wszystkich uczestników.
Uzyskaliśmy pewne deklaracje — zobowiązanie rządu do działań. Nasze podpisy pod porozumieniem są mandatem wsparcia dla pana premiera, ale to nie zwalania nas z akcji protestacyjnej — zapowiedział Władysław Serafin po zakonczeniu obrad.
Udało się dojść do porozumienia i bedziemy patrzyli rządowi na ręce przy realizacji tych 11. punktów — kontynuował Michał Kołodziejczak.
Liczymy, że te zobowiązania ułatwią wyeksportowanie zboża. Jutro mamy nadzieję doprecyzować sprawy ze służbami fitosanitarnymi Polski, którez pomogą w eksporcie i jego usprawnieniu — przedstawiła stanowisko eksporterów reprezentująca je Monika Piątkowska.
Rolniczy „okrągły stół” — punkty porozumienia
Mamy wstępne porozumienie. Dobrze, że rozmowy odbywały się poza kamerami, bo w przeciwnym razie niczego byśmy nie wynegocjowali — powiedział premier Henryk Kowalczyk podczas nocnej konferencji prasowej.
I rzeczywiście, wsłuchując się w wypowiedzi, miało się wrażenie, że to kampania wyborcza jednego z uczestników, a nie przedstawienie wspólnego porozumienia. Na co jednak zwracała większość przedstawicieli, którzy zgodzili się usiąść i rozmawiać o problemach rolników. Przy czym wymaga podkreślenia, że one dotyczą w znacznej mierze Polski, ale nie tylko.
Zalew zboża z Ukrainy nie tylko w Polsce. Ściana wschodnia ma dość
Cele do realizacji uzgodnione podczas rolniczego „okrągłego stołu”
- Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy.
- Wzmocnione zostają kontrole na granicy. Do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
- 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy.
- Dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.
- Będą dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy.
- Magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki. Proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia 2023 r.
- Budowa silosów i magazynów będzie mogła odbywać się bez pozwoleń na budowę (minister Kowalczyk precyzował założenia podczas konferencji prasowej: „Proponujemy uproszczenie procesu budowlanego do stawiania wiat, budynków gospodarczych na zboże do 300 m2 a silosów 200–250 m3 — bez pozwoleń na budowę”).
- Będą dopłaty do budowy silosów zbożowych („…tak by np. na koniec żniw tegorocznych rolnicy mogli gromadzić zboże we własnych warunkach” — informował Kowalczyk).
- Będą preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2%. Akcja kredytowa to 10 mld złotych.
- Będą pożyczki płynnościowe z KOWR dla podmiotów skupowych.
- Do końca maja 2023 r. nastąpi nowelizacja ustawy o biopaliwach.
We wczorajszych obradach Okrągłego Stołu Rolniczego uczestniczyło blisko 50 przedstawicieli rolników i przedsiębiorców. Udało się ostatecznie w późnych godzinach nocnych opracować swoistą „tarczę dla rolników”.
Czytaj również: Dopłaty do obornika 2023 — oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego
Źródło: TVP, MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
co z rolnikami którym odmówiono pomocy specjalnej do świń jesteśmy tak mali że nie warto o nas walczyć w biurze poselskim PSL rozmowę tel. przerwano w połowie wyjaśniania tematu pozdrawiam podziękujemy przy wyborach pozdrawiam rolnik wypalony