Rolniczy protest: producenci ziemniaków, pomidorów i hodowcy świń protestują

Rolniczy protest: producenci ziemniaków, pomidorów i hodowcy świń protestują

Protesty rolników nabierają tempa. Do producentów ziemniaków, dołączyli producenci pomidorów oraz hodowcy trzody chlewnej. Czego się domagają?

Choć mają różne postulaty, postanowili działać razem. Do protestujących producentów ziemniaków przyłączają się producenci pomidorów w szklarniach i hodowcy trzody chlewnej. – Wspólny rolniczy protest uzależniamy od wyniku jutrzejszych rozmów z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem – podkreślają rolnicy.

rolniczy prostest

„Unia Warzywno-Ziemniaczana” zapoczątkowała falę protestów, które mają szanse przerodzić się w jeden wspólny rolniczy protest.

Rozmowy na linii rolnicy-rząd rozpoczęły się już w zeszłym tygodniu. Z protestującymi producentami ziemniaków z „Unii Warzywno-Ziemniaczanej” spotkał się w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. – Po rozmowach z ministrem Jurgielem skróciliśmy akcje protestacyjne zapowiedziane na piątek. Kolejne spotkanie jutro. Nasze dalsze działania uzależniamy od tego, co usłyszymy od ministra, czekamy na konkretne rozwiązania – twierdzi przewodniczący stowarzyszenia Unia Warzywno- Ziemniaczana, Michał Kołodziejczak.  – Jeśli nie uda nam się dojść do porozumienia, zaostrzymy protesty – dodaje.

Przeczytaj więcej o rozmowach producentów ziemniaków z resortem rolnictwa

Wspólny rolniczy protest

wspólny rolniczy protest

Do protestu producentów ziemniaków dołączyli producenci pomidorów ze szklarni.

Producenci ziemniaków domagają się przede wszystkim zaostrzenia kontroli fitosanitarnych importowanych do kraju ziemniaków i zahamowania nielegalnego importu tych warzyw do Polski. – W tej chwili do naszego stowarzyszenia dołącza bardzo dużo osób, które mają szklarnie. Producenci pomidorów mają ten sam problem co my. Skarżą się na proceder przepakowywania w polskie opakowania pomidorów, które przyjeżdżają z innych krajów Unii. Często takie produkty są nawet trzykrotnie tańsze od naszych – opowiada Michał Kołodziejczak.

Przeczytaj więcej o postulatach i proteście producentów ziemniaków

Hodowcy świń też protestują

wspólny rolniczy protest

Ubojnie w wielu regionach kraju płacą za kilogram żywca wieprzowego około 3,5 zł, czyli aż o 12 proc. mniej niż w grudniu ubiegłego roku

Wspólny rolniczy protest nabiera tempa i rośnie w siłę. Do producentów ziemniaków przyłączyli się również hodowcy trzody chlewnej ze Środy Wielkopolskiej. Rolnicy podkreślają, że dalsze rozprzestrzenianie się w kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń naraziło ich na ogromne straty. Na skutek ASF eksport wieprzowiny spada. Ceny żywca wieprzowego utrzymują się na niskim poziomie (3,5 zł/kg).  Na domiar złego, rolników czekają jeszcze wydatki związane z dostosowaniem gospodarstw do zasad bioasekuracji. To wszystko sprawia, że hodowla świń utrzymuje się poniżej granicy opłacalności.

Przeczytaj więcej o trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej

Demonstracja na Targach „Agrotech”

Swoje niezadowolenie rolnicy wyrazili już w trakcie targów „Agrotech”. Ponad stu hodowców trzody chlewnej demonstrowało w Kielcach przeciwko katastrofalnej, ich zdaniem, sytuacji na terenach dotkniętych przez ASF. Hodowcy chcą, żeby rząd w znacznie większym stopniu niż do tej pory, zaangażował się w walkę z ASF. Domagają się też udzielania pomocy rolnikom, którzy zostali narażeni na straty przez pojawienie się wirusa.

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy najważniejszy!

Zajrzeliśmy do gospodarstwa Andrzeja Szurka na Lubelszczyźnie, aby przekonać się, w jakiej kondycji są zboża i jakich zabiegów wymagają.

15 kwietnia 2018

Mospilan 20 SP. Oryginał jest tylko jeden!

W walce ze szkodnikami nie ma miejsca na eksperymenty. Nie dziwi więc to, że rolnicy wybierają sprawdzone rozwiązania.

20 kwietnia 2018

„Dzięki stosowanym zabiegom, nasza pszenica zawsze trzyma parametry”

Andrzej Wszeborowski uprawia pszenicę konsumpcyjną na ok. 400 ha. Jak chroni uprawy przed chorobami, aby utrzymać wysokie parametry ziarna?

22 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij