Rolnik na kwarantannie KRUS – czy należy mu się zasiłek?

Rolnikowi i domownikowi ubezpieczonemu w KRUS przysługuje zasiłek z tytułu objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Rolnik na kwarantannie KRUS nie pozostaje więc bez prawa do zasiłku.

Ustawa z dnia 14 maja 2020 r. (Dz. U. Z 2020 r., poz. 875 ze zm.) wprowadziła nowe rozwiązania dotyczące zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Nowy przepis obejmuje też inne choroby zakaźne oraz co ważniejsze wywołane nimi sytuacje kryzysowe.

Rolnik na kwarantannie KRUS – dla kogo zasiłek?

Osobom ubezpieczonym, objętych kwarantanną, przysługiwał z tego tytułu zasiłek. Przysługiwał, gdyż od 24 października 2020 r. zostały zmienione zasady kierowania na obowiązkową kwarantannę.

Jak już wspomniano, do 24.10.20 r. z tytułu objęcia kwarantanną zasiłek przysługiwał ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi, który został objęty:

  • obowiązkową kwarantanną z powodu powrotu do kraju z zagranicy, zakażenia koronawirusem, podejrzenia o zakażenie koronawirusem, bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie COVID-19;
  • nadzorem epidemiologicznym;
  • hospitalizacją;
  • oraz wspólnie zamieszkiwał lub gospodarował z osobą, która odbywała obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy albo na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego.

Rolnik na kwarantannie KRUS – zmiana zasad!

Zgodnie z nowymi zasadami wyłączono część osób, którym pierwotnie taki zasiłek się należał. Mowa tu o osobach wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. Po pierwsze z osobą powracającą z zagranicy. Po drugie podejrzaną o zakażenie koronawirusem i skierowaną na test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Czy wymienione osoby mogą skorzystać z zasiłku? Oczywiście, ale dopiero wtedy, gdy stwierdza się pozytywny wyniku testu osoby badanej.
To jest jedyna sytuacja, w której przyznaje się zasiłek osobom wspólnie z nią gospodarującym lub zamieszkującym. Wcześniej te osoby obejmuje się obowiązkową kwarantanną.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną?

Ubezpieczony rolnik i domownicy otrzymują zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Wysokość zasiłku wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warto wiedzieć, że:

  • Do dnia 31 grudnia 2020 r. wynosi 1300 zł, a od dnia 1 stycznia 2021 r. wynosi 1400 zł.
  • Co więcej rolnik na kwarantannie musi wiedzieć, że zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną KRUS nie podlega opodatkowaniu.

Na zakończenie warto wspomnieć, że aby otrzymać zasiłek należy złożyć stosowny wniosek do odpowiedniej jednostki KRUS.

Wniosek o zasiłek z tytułu objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID – 19 znajduje się na stronie KRUS. Nawiasem mówiąc osoba, skierowana na kwarantannę od dnia 24 października 2020 r. do wniosku o zasiłek nie załącza żadnych dokumentów.

Przeczytaj także o zasiłku w artykule: Zasiłek chorobowy dla rolników

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 69

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Doda pisze:

    Mój mąż był w szpitalu z powodu covid i zasiłku nie dostał bo nie był na kwarantannie. Tak mi powiedziano w krus. Żałuję że nie napisał odwołania.